Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
01.01.1970 Diena
0o C,
22.02.2020 Nakts
4o C,
23.02.2020 Diena
3o C, R R. 8m/s

Maikls Kivanuka Siguldas pilsdrupu estrādē

Džeimss Arturs (James Arthur) Siguldas pilsdrupu estrādē

Pasākumi 2020

Izbaudi braucienu ar vagoniņu!

Multifunkcionāla treniņu zāle un peldbaseins sportiskām aktivitātēm!

Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Iznākusi Akenstakas barona atmiņu grāmata par 1913. - 1923. gadā vecajā Vidzemē piedzīvoto
Iznākusi Akenstakas barona atmiņu grāmata par 1913. - 1923. gadā vecajā Vidzemē piedzīvoto

Projekta “Akenstakas muižas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana” 4. kārtas un Valsts Kultūrkapitāla fonda “Kultūras mantojuma” projektaietvaros, latviešu valodā ir iznākusi grāmata, vācbaltieša Herberta fon Blankenhagena (von Blanckenhagen)  “Pasaules vēstures malā".

 

Atmiņas no vecās Vidzemes, 1913-1923”, kas atvēršanas svētkus piedzīvoja š. g. 5. decembrī Rīgā, Mencendorfa namā un 8. decembī Siguldā, Kropotkinu muižā.

 

Grāmata ir vācu valodā 1966. gadā Vācijā izdotās grāmatas “Am Rande der Weltgeschichte. Erinnerungen aus Alt-Livland, 1913-1923” tulkojums latviešu valodā, kas papildināts ar fotogrāfijām un grāmatā minēto personu biogrāfijām.  Grāmatu tulkoja Indra Čekstere, Blankenhagenu dzimtas pētniece, ievada autors Dr. hist. Gints Apals, vāka fotogrāfijas autors – allažnieks, gaisa balona pilots Gunārs Dukšte. Izdevējs – grāmatu apgāds “Madris”.

 

Grāmatā atspoguļotais laika periods –  10 gadi, ir laiks, kad sabruka sena impērija un sabiedrības daļa, kuru pārstāv grāmatas autors. Tas ir laiks, kad cīņās dzimst Latvijas valsts, kad par tiesībām uz savu un mūsu dzimteni Baltijas landesvēra sastāvā asinis lej arī vācbaltieši – viens no nozīmīgākajiem militārajiem spēkiem, 1918. gada nogalē un 1919. gada vasarā.

 

Ceļš uz grāmatu sākās ar Akenstakas muižas vēstures izpēti, kuras rezultātā kļuva zināms, ka šāda grāmata un atmiņas eksistē. Muižas vēstures izpētei veltīto projektu iniciatore un realizētāja Marika Celma atzīst, ka grāmata pie lasītājiem nāk īstajā laikā, kad nosvinēta Latvijas 100-gade.  Tā liek domāt, runāt un paplašināt mūsu vēstures zināšanu apvāršņus par vācbaltiešiem, kas nepamatoti tika izravēti no mūsu apziņas.

 

Viens no lielākajiem ieguvumiem grāmatas prezentācijas pasākumos bija izcila un izglītojoša uzstāšanās par mūsu vēstures līdzgaitniekiem – vācbaltiešiem, kurā Dr. hist. Gints Apals uzsvēra, ka “Šī grāmata ir kā logs, kas atver skatu uz vēsturi, kuru daudzi no mums pat neapzinās [..] pirms, sākam to lasīt ir jāpārkāpj daudziem aizspriedumiem, tādiem kā 700 verdzības gadi, ļaunie vācu baroni [..], kas bija,  taču vācbaltieši bija arī tie, kas mūs veidoja un izglītoja, viņi rakstīja bībeles, cēla baznīcas, lika pamatus latviešu rakstu valodai [..] radīja šeit modernu eiropeisku saimniekošanas modeli [..] Mums ir melnās vēstures lapaspuses, kuras negribam atzīt [..], taču gribam to vai nē, mums ar vācbaltiešiem ir vairāk kopīgā nekā domājam.  Ja to izslēdzam, mēs zaudējam paši sevi.”

 

Pasākumos fragmentus no grāmatas lasīja aktrise Ārija Stūrniece-Liepiņa, priekšnesumus sniedza Siguldas Mūzikas skolas skolotāji Valda un Dainis Garūti un jaunās mūziķes Luīze Elīna Skudra un Laura Kļaviņa. Klātesošie varēja iepazīties ar Blankenhagenu dzimtas ciltskoku un materiāliem par dzimtas kultūrvēsturisko mantojumu, arī – Allažu ķimeli, kuru, cienot reiz novadā radītās vērtības, Siguldas uzņēmēji un projekta draugi – Zilver dzērienu darītava piedāvāja nobaudīt kopā ar restorāna Fazenda-Bazārs sarūpēto cienastu.

 

Grāmatas tapšanā iesaistītā komanda ir pārliecināta, ka Herberta fon Blankenhagena atmiņu grāmata būs lieliska dāvana tuvojošos Ziemassvētkos ne tikai vēstures pētniekiem. To varēs iegādāties J. Rozes grāmatnīcās un Grāmatu apgādā Madris. Lasītājiem grāmata būs pieejama arī Siguldas novada bibliotēkās. Tirdzniecībā nonāks tikai daļa no grāmatas nelielās tirāžas, bet ažiotāža ap to jau ir ievērojama. Pirmie grāmatas eksemplāri savus lasītājus satika jau grāmatas prezentācijas pasākumos, tā aizceļoja arī uz Vāciju un Šveici pie Blanknhagenu dzimtas pēctečiem un brīvkunga Aksela fon Kampenhauzena (Campenhausen), kas ir vācu valodā izdotās grāmatas ievada autora.

 

Pasākumus fotogrāfijās iemūžināja: Arnis Stacēvičs, Pēteris Veģis, Alberts Linarts

 

Informāciju sagatavoja:

Marika Celma

Projektu “Akenstakas muižas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana” iniciatore un vadītāja

 


Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Februāris 2020
  P O T C P S S
            01 02
  03 04 05 06 07 08 09
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29  
Siguldas maršruti