Siguldas logo
DE EN LV
Sigulda aizrauj
Meklēšana
Kartes un brošūras

Bukleti

Brošūras un audiogidi

lasīt vairāk

Galerija

Galerija

Foto, video galerija

lasīt vairāk

Rezervācija

Rezervācija

Rezervē naktsmītni

lasīt vairāk

Atsauksmes

Atsauksmes

Atsauksmes par Siguldu

lasīt vairāk

Dodies dabā un iepazīsti Vējupītes stāvo gravu
Dodies dabā un iepazīsti Vējupītes stāvo gravu

Laikā, kad kokus vairs nerotā raibais lapu paklājs un sniegs savu krāšņo rotu vēl nav izveidojis, ir iespēja saskatīt neiedomājami daudz – dodies apskatīt valdonīgo Vējupītes gravu.

Sigulda ir vieta, kur daba atrodas ciešā mijiedarbībā ar cilvēka radīto vēsturisko vidi un pilsētvidi. Tikai 2–3 km attālumā no Siguldas stacijas laukuma atrodas dziļā Vējupītes grava un Gaujas senleja, kurā meklējami interesanti dabas objekti un vērojama mazskarta savvaļas daba. Maršruts ir izaicinājums ik vienam, kuru nebaida stāvas nogāzes, augstas kāpnes un elpu aizraujošas ainavas.

Dodies dabā!

 

Šajā 10 km garajā maršrutā iespējams apskatīt Sateseles pilskalnu un Sateseles kanjonu, Pēteralu, Vējupīti, bijušās Klauku slaloma trases un tramplīna atrašanās vietu, Raganu katlu un tā apkārtni. Papildus iespējams apmeklēt arī Daudas ūdenskritumu, kas atrodas 3,5 km no Raganu katla uz Nurmižu gravu rezervāta pusi.

 

 

 

Sateseles pilskalns un Sataseles kanjons 

   

Sateseles pilskalns ir lieliska vieta, kur sākt maršruta gaitu.

Šī ir Siguldas senākā apdzīvojuma liecinieka vieta, kur pirmie pamatiedzīvotāji konstatēta ap 2. gadu tūkstoti pirms mūsu ēras.

Šeit var novērot skaistus dabas skatus, doties mierīgā pastaigā vai turpināt tālāk ceļu, kas noved lejā līdz pašai Vējupītei.

Netālu no Sateseles pilskalna dabas taka ved lejup līdz Sateseles kanjonam, kurā vērojami klinšu atsegumi.

 

Ejot lejā pa kāpnēm esi uzmanīgs, tās var būt slidenas!

Vējupīte

Jau ejot lejā pa stāvo nogāzi paveras skaists skats uz krāčaino Vējupīti un tās ieskautajiem kokiem. 14 km garā Vējupīte pavada jebkuru gājēju turpmākajā ceļā.

Vējupīte gan dažviet var būt aizsalusi, atnākušā sala dēļ.

 

 No Vējupītes, dodoties pa labi, atradīsiet noslēpumiem bagāto Pēteralu.

Pēterala

Šaura plaisa sarkanu smilšakmeņu sienā. Alas augstums sasniedz 5,3 m, garums 6,5 m, platums 2,2 m. Līdz alai ved kāpnes un platforma ar margām.

Par alas nosaukumu vēsta teika, ka zviedru kara laikā alā slēpies zemnieks, vārdā Pēteris.

 

Dodoties uz Pētera alu, var ieraudzīt kaut ko jaunu un interesantu!

 

No šī pieturpunkta jums ir iespēja doties atpakaļ uz Siguldas pilsētas pusi vai arī tuprināt tālāk ceļu, un apskatīt Klauku slaloma trasi, Raganu Katlu un Daudas ūdenskritumu. 

 

Ievēro! Tālāk šķērsosiet Nurmižu gravas rezervātu. Šīs zonas šķērsošana pieļaujama tikai pa noteiktu kartē iezīmētu maršrutu. Dabas rezervāta zonas apmeklējums nav atļauts!

            Ja tomēr spēks vēl ir daudz un adrenalīna deva vēl ir pietiekami, no Vējupītes dodoties uz kreiso pusi jums būs iespēja apskatīt vēsturiski slaveno Klauku slaloma trasi un tramplīna vietu. 

Klauku slaloma trase un tramplīna vieta

 

Šeit 1933. gadā izbūvēja pirmo tramplīnu Baltijas valstīs. Tramplīnlēkšanas sporta aizsācējs Latvijā bija Aleksandrs Celms, kurš ilgu laiku bija viens no labākajiem lēcējiem visā Baltijā.

Tolaik lidojošie slēpotāji lepojās arī ar izcilu fizisko formu, jo pēc katra lēciena kalnā nācās kāpt kājām, pacēlāju nebija. 20. gs. 50. gados Kalna Klauku tramplīnu atjaunoja un tam blakus uzbūvēja otru tramplīnu, kurā republikas čempionāti norisinājās līdz pat 1963. gadam.

 

Virzoties pa šauru taku uz priekšu, nonāksiet līdz Raganu katlam.

Taka ir maz staigāta, ar daudz brikšņiem un kokiem, bet katram aktīvās atpūtas cienītājam tas nebūs šķērslis.

 

Raganu katls

 

Raganu katls sniedz vienreizīgu panorāmas skatu pāri Gaujas senlejai, 30 m virs zemes. Tā iekšpusē kā ģeoloģijas muzejā ir iespējams redzēt iežu sagulumu, slāņu uzbūvi, iežu slāņojumu un krāsu izmaiņas.

Šajā vietā ir uzņemta filma “Būris”.

No klinšu sienas iztek avoti un sezonāls ūdenskritums līdz 2,7 m augstumā.

Raganu katlu ir iespējams apskatīt tikai no kanjona augšējās daļas, gar kuru ved meža taka visa Raganu katla garumā.

No daudzajām skatu platformām paveras plašs skats uz meža biezokni. Šeit ierīkota arī labiekārtota piknika vieta.

 

Papildus iespējams apskatīt:

Daudas ūdenskritums

 

Daudas ūdenskritums atrodas uz ziemeļaustrumiem no Siguldas, Daudas upes gultnē. Pēc augstuma tas ir trešais lielākais ūdenskritums Latvijā, tā augstums 2,4 m, platums 1,5–2,5 m. Dauda jeb Lākturu upe (augštecē saukta par Jurbrenčupīti vai Ķillupīti, kas ir sens lībiešu nosaukums) sākas Siguldas pagastā virs Vidzemes šosejas A2 un ir Gaujas kreisā krasta pieteka. Upes gultnē atrodas vairāki ūdenskritumi. Braucot pa ceļu, kas ved no Siguldas uz Nurmižiem, Daudas ūdenskritums atrodas ceļa kreisajā pusē uz ziemeļiem. Uz ūdenskritumu ceļmalā ir uzstādīta norādes zīme. Līdz ūdenskritumam aptuveni 650 m no ceļa jāiet ar kājām. Lielākā daļa Daudas upes tecējuma iekļauta Gaujas Nacionālā parka Nurmižu gravu rezervāta zonā, kuru šķērsošanai pa noteiktiem maršrutiem jāsaņem speciāla atļauja no Dabas
aizsardzības pārvaldes. 

Pielikumi:


Balsošana:


Distanču slēpošanas trase
Pasākumi
 1. Janvāris 2021
  P O T C P S S
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
Siguldas maršruti