Disku golfs ir aizraujoša un azartiska ārpustelpu sporta spēle, kurā var piedalīties visa ģimene!

Pirmā disku golfa spēle aizsākās 20. gadsimta sākumā Kanādā un vēlāk to jau atpazina kā modernu un interesantu spēli. 1977. gadā tika izgudrots pirmais diska golfa grozs un šādi tiek spēlēts arī mūsdienās. Disku golfs Latvijā pēdējos gados uzsācis savu popularitātes gājienu un droši redzams, tas būs uz palikšanu!

Spēlējot disku golfu, spēlētājam ir īpašs lidojošais disks, kurš jāiemet īpašā grozā. Līdzīgi kā tradicionālajā golfā, mērķis ir viens – ar pēc iespējas mazāku metienu skaitu disks jāiemet grozā.

Disku golfu spēlē īpašos disku golfa laukumos, kuros parasti ir 18, retāk – 9 grozi. Ceļu uz katru grozu sāk no starta laukuma. Nozīme ir ne tikai metiena spēkam un tehnikai, bet arī stratēģijai, pareizi pieņemtam lēmumam šķēršļa apiešanā vai metiena trajektorijas izvēlē.

Disku golfa stiprā puse ir pieejamība, tāpēc to mēdz dēvēt par tautas sportu. Tam nav vecuma ierobežojumu, turklāt diski iegādājami par salīdzinoši zemu cenu. Parasti disku golfa laukumos inventāru var arī iznomāt, taču spēles maģija ātri apbur un laiks līdz savai pirmajai spēles somai ar trim, pieciem, pat desmit dažādiem diskiem ir īss.

Siguldas novadā ir pieejamas 3 disku golfa trases:

Reiņa trase, 9 grozi, “Kalnzaķi”, Krimuldas pagasts, Siguldas novads

Spēles cena:
Pieaugušajiem – 5.00 EUR
Bērniem, studentiem – 3.00 EUR
Ģimenes biļete (2+1) – 10.00 EUR
Nomājot inventāru, tiek piemērota drošības nauda – 20.00 EUR

Lēdurgas Dendroparks, 18 grozi, Lēdurga, Krimuldas pagasts, Siguldas novads

Spēles cena:

Cena tiek piemērota tikai par Dendroparka apmeklējumu.

Pieaugušajiem – 3.00 EUR
Bērniem, studentiem – 2.00 EUR
Ģimenes biļete (2+1) – 5.00 EUR

Inventārs – 1.00 EUR

Inčukalna Medību pils, 18 grozi, Kārļzemnieki, Inčukalna pagasts, Siguldas novads

Izveidota bezmaksas trase, nav pieejama inventāra noma

Spēles gaita

Pirmais un galvenais disku golfa noteikums ir pieklājība, ka ir korekta izturēšanās pret vidi, citiem spēlētājiem un skatītājiem. Tā ietver arī apzināšanos, ka disks ir bīstams objekts, līdz ar to trāpot cilvēkam, var radīt nopietnas traumas.  

Disku golfa spēle parasti notiek 3-5 cilvēku grupās. 

Spēles uzdevums ir sasniegt mērķi pa noteikto maršrutu ar pēc iespējas mazāku metienu skaitu. Katrs nākamais metiens tiek izdarīts no vietas, kur apstājies iepriekšējā metienā raidītais disks. Rezultātu iegūst summējot katra mērķa sasniegšanai izmantoto metienu skaitu un soda punktus. Uzvarētājs ir tas, kurš pieveic visu trasi ar pēc iespējas zemāku rezultātu.

Strīdus situācijā jāpaļaujas uz grupas vairākuma lēmumu. Ja domas dalās, tad vienmēr tiek lemts par labu spēlētājam.

  • Pirmais metiens jāizdara no starta laukumiņa.
  • Kad katrs spēlētājs ir metienu izdarījis, otro metienu no jaunās pozīcijas izdara tas, kurš ir vistālāk no groza. Pārējie spēlētāji gaida, nesteigdamies uz priekšu.
  • Pirms otrā metiena spēlētājs ar īpašu merķējamo disku atzīmē jauno pozīciju.
  • Marķieris tiek nolikts tieši priekšā nokritušajam diskam. Tikai pēc pozīcijas marķēšanas drīkst pacelt savu disku. Marķieris ir jālieto vienmēr!
  • Izdarot metienu, vismaz vienam atbalsta punktam- kājai jābūt pie marķiera nepieskaroties tam, un metot nedrīkst šķērsot iedomātu gar marķieri novilktu līniju, kas perpendikulāra virzienam uz grozu vai šķērsli.
  • Ja mestais disks nokritis ārpus robežas, tiek piešķirts soda punkts, un nākamais metiens jāizdara 1 m no robežas līnijas vietā, kur disks to šķērsoja.
  • Pēc mestā diska atlaišanas drīkst šķērsot marķēto vietu. Izņēmums ir groza tuvumā – 10 metru zonā ap grozu pēc metiena jāsaglabā sava pozīcija, nešķērsojot marķieri.
  • Kad visi spēlētāji iemetuši disku grozā, grupa iet uz nākamo celiņu un pieraksta izspēlētā celiņa rezultātu.
  • Katrs savus punktus skaita pats. Nākamo celiņu pirmais sāk tas, kuram iepriekšējā celiņā ir vislabākais rezultāts.

Rezultāta pierakstīšana

Kad visi spēlētāji ir pabeiguši kārtējo celiņu, tie pieraksta rezultātu. Par katru sodu pievieno vienu punktu. Rezultātu, kuram pieskaitīts sods, apvelk ar apli. Tas būs būtiski neizšķirta gadījumā, labāks rezultāts skaitās tas, kam mazāk sodu.

Mešana

Pirms metiena ir svarīgi izvēlēties vēlamo virzienu un aizmirst visu, kas notiek apkārt. Metiena izdarīšanai ir dotas 30 sekundes. Pēc metiena izdarīšanas rūpīgi jānoskata vieta, kur paliek disks, pēc brīža tas būs jāatrod. Katrs metiens jāizdara uzmanīgi, bet pēc neveiksmīga metiena nepieciešams atcerēties, ka visiem tā gadās.

Diska atrašana/pazaudēšana

Ir normāli, ja gadās pazaudēt disku. Visnepatīkamāk ir, ja trāpa ūdenī, tad iespēja, ka kāds to netīšām atradīs ir visai maza. Parasti ūdens ir atzīmēts kā ārpus robežām. Tad nākamo metienu dara no šīs robežas līnijas un iezīmē soda punktu. Ja disks trāpa krūmos, zālē, purvā, bet atrast to 3 minūšu laikā neizdodas, tad disks tiek pasludināts par zaudētu, un nākamo metienu izdara no tās pašas vecās pozīcijas un iezīmē soda punktu.

Novērotāji

Ir situācijas, kad nākas mest uz vietu, kuru metējs neredz, aiz kalna, krūma vai ēkas. Nereti plānotā diska nolaišanās vieta rada šaubas par ātru diska atrašanu. Tad izmanto novērotājus: kāds no spēlētājiem vai skatītājiem pirms metiena nostājas tādā vietā no kuras ir labi redzama plānotā diska krišanas vieta, un rūpīgi atceras, kur diski krīt. Tas paātrina spēles gaitu un samazina pazaudēšanas risku.

Diski

Disku golfa spēles galvenais elements ir tieši šai spēlei paredzētais lidojošais disks. Drīkst lietot arī komandu spēles frisbija disku, taču piemērotāki ir disku golfa diski – diametrā mazāki, 130-180 gramus smagi.

Disku golfa diski iedalāmi trīs lielās kategorijās:

Tālie. Tie paredzēti vistālākajiem metieniem. Šo disku pluss un mīnuss ir liekta trajektorija, tā ļauj apiet šķēršļus, bet apgrūtina taisnus metienus.

Vidējie. Lidojums ir taisnāks, kas ļauj šādu disku lietot precīzākiem metieniem.

Tuvie. Vistaisnākais, bet arī īsākais lidojums.

Meistari trasē vienmēr ņem vairākus diskus, taču iesācējam var pilnīgi pietikt ar vienu tuvās vai vidējās distances disku. Arī tuvo disku var aizmest 60 metrus tālu.

Uz diska jābūt rakstītam spēlētāja vārdam un, vēlams, kontaktinformācijai, lai atrašanas gadījumā to varētu atdot īpašniekam. Ar neiezīmētiem diskiem spēlēt nedrīkst. Parasti vārdu raksta diska apakšpusē – tur tas ilgāk turas.

Lielisks ieteikums, lai spēlētu ziemā, kad ir sniegs, diska vidū, iekšpusē ar līmlenti stingri pielīmē šauro dāvanu saiņojamo lentīti, apmēram 1m garu. Lentīte netraucē lidojumam, bet ļoti atvieglo diska atrašanu sniegā.

Marķieris 

Neliela izmēra disks (diametrā aptuveni 10 cm), kuru lieto sasniegtās pozīcijas marķēšanai, no kuras norisinās nākamais metiens.

Apģērbs un piederumi

Vēlams saģērbties ērti, lai apģērbs neierobežotu brīvu kustēšanos un lai uzturētu vienmērīgu temperatūru.

Pēc katra groza izspēles jāpieraksta rezultāts, tāpēc spēlei būs nepieciešama rezultātu kartīte un rakstāmais vai izmantot viedtelefona iespējas un saglabāt rezultātu elektroniski.

Viens 18 grozu spēles aplis aizņem apmēram divas stundas, tāpēc līdzi nepieciešama arī ūdens pudele.

Raksts sagatavots pēc Latvijas Disku golfa federācijas informācijas.