Datums:
Adrese:
  • Atmodas iela 2, Inčukalns, Inčukalna pagasts, Siguldas novads, LV-2141
  • Saņemt norādes
Kontakti:
Cenas:

Bez maksas

16. novembrī plkst. 12.00 Inčukalna Kopienas centrā “Vecais pasts”, Atmodas ielā 2, notiks cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās ar literatūrzinātnieku Viesturu Vecgrāvi, kurš uzstāsies ar priekšlasījumu  “Leons Briedis un “Kentaura” ēra”.


Leona Brieža radošajā dzīvē  ne mazāk nozīmīga  par viņa dzeju, atdzejojumiem, esejistiku un prozu ir viņa  apgādā “Minerva” (gandrīz 70 grāmatas) no 1992. gada aprīļa līdz 2010. gada aprīlim izdotajam  līdz šim Latvijā vienīgajam (!) kulturoloģiskajam žurnālam “Kentaurs XXI”.   Šajā žurnālā (kopā 51 numurs)  L. Briedis rosinājis   latviešu humanitāro publiku reflektēt par tādām modernajā pasaulē aktuālām pētnieciskām tēmām kā “Kultūra un civilizācija”, “Intelektuālisms”, “Dzīves māksla”, “Laiks”, “Ironjia”, “Apziņa, domāšana, valoda”, “Cilvēka esība”, “Atmiņa kultūrā”, “Dvēsele kultūrā”, “Smiekli kultūrā”, “Pilsēta kultūrā”, “Erotisms”, “Ētika”, “Brīvība” u.t.t., šeit minot tikai nelielu daļu no žurnālā aktualizētajām tēmām. Žurnāla publikāciju tapšanā L. Briedis iesaistījis erudītākos latviešu filozofus, sociologus, literatūrpētniekus, lingvistus, ētikas un estētikas  speciālistus, rakstniekus un dzejniekus, tulkotājus. Ar daudzreiz pirmoreiz latviski tulkotu  ievērojamu pasaules humanitāro zinātnieku – A. Bergsona,, M. Heidegera, E. Levina, L. Vitgenšteina, Dž. Kempbela, K. Jaspersa, Ž. Maritēna, I. Berlina, M. Eliades, Ž. Delēza, M. Fuko, H. Ārentes u.c. – darbu fragmentu tulkojumiem L. Briedis  iepazīstināja latviešus visplašākajā spektrā. “Kentaurs XXI” publicēja arī ar pagātnes domātāju F. Šlēgeļa, A ugustīna, Boēcija, A. Šopenhauera u.c. latviskojumiem, daudzos numuros publicējot arī ievērojamu pasaules rakstnieku un dzejnieku literāros darbus, kā arī latviešu literātu darbus. G. Berelis “Kentauru XXI” (un pirms tam L. Brieža vadīto žurnālu “Grāmata”) nodēvējis par unikālām parādībām mūsu kultūrā, “kas ilgus gadus spēja uzturēt pie dzīvības knapi dvesošo kulturoloģisko domu”. J. Kursīte abus žurnālus nosaukusi par neaizmirstamiem. “Kentaura XXI” 18 gadu izdošana pieder pie Latvijas humanitārās kultūras visnozīmīgākajiem veikumiem visā mūsu kultūras vēsturē, un tā izdevējs un veidotājs L. Briedis  uzskatāms par mūsu jaunlaiku kultūras visaptverošāko un intelektuāli mūsdienīgāko bagātinātāju, intensīvi rosinot apgūt un izzināt modernās pasaules intelektuālās un mākslinieciskās vērtības plašā laikmetu skatījumā.
Lekcijā iespēju robežās raksturo “Kentaura XXI” darbības, ideju un tēmu prioritātes, nozīmīgākās latviešu un galvenokārt cittautu autoru publikācijas šajā žurnālā.

Publicitātes attēlā izmantoto Leona Brieža foto autori: Māris Salējs un S. M. Grudule.


Viesturs Vecgrāvis, filoloģijas doktors, emeritēts profesors. Monogrāfiju “Mani sveicina zvaigznes…” (apceres par romantisko tradīciju latviešu dzejā), “Pie augstā loga” (apceres un esejas par J. Poruku) autors, kā arī latviešu un cittautu romantiskās dzejas antoloģijas “Zilā puķe” sastādītājs un komentētājs. Vairāk nekā 300 publikācijas par latviešu dzejniekiem un prozistiem un viņu grāmatām.
Kā grāmatizdevējs darbojies apgādos “Artava”, “Daugava” un “Jaunā Daugava”.

 “Rīts ar literatūrzinātnieku” 2024. gadā pēta literāros strāvojumus Latvijā un trimdā, piedāvājot iespēju vairāk uzzināt par Preiļu konceptuālistiem, jaungaitniekiem, Elles ķēķi, 20. gs. 80. gadu “jauno, dusmīgo meiteņu” paaudzes rakstniecēm, baroka literatūru baroka laikmetā ar skatu uz 17. gadsimta latviešu tekstiem, Fin de siecle franču-beļģu simbolistu sekotājiem, zaļvārniešiem un trauksminiekiem, pirmo Eiropas līmeņa literāro un kultūras žurnālu “Mājas Viesa Mēnešraksts”, kā arī Leona Brieža jubilejas gadā pievēršas žurnālam “Kentaurs XXI” un tā ietekmei uz kulturoloģisko domu vairāku gadu garumā. Lekciju cikls noslēgsies 30. novembrī ar diskusiju, kuru vadīs literatūrzinātniece, filoloģijas doktore, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece un direktore Eva Eglāja-Kristsone.

Cikls sagatavots sadarbībā ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Aicinām pasākumu apmeklēt klātienē un pavadīt sestdienas rītu interesantā sabiedrībā!

Lekciju video ierakstus vēlāk būs iespējams noskatīties Siguldas Devons Facebook lapā un Youtube kanālā.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts.

Ieeja bez maksas.