Atzīmējot slavenā dzēriena “Allažu ķimelis” 200 gadu bagāto vēsturi, Siguldas novada Kultūras centrs kopā ar Allažu Tautas namu sestdien, 17. februārī, Allažu Tautas namā atklāja mobilo ekspozīciju “Allaž laipni Allažos”.

Pasaulē plaši pazīstamā ķimeņu liķiera ceļš aizsācies Allažu muižā, kur to Vilhelms fon Blankenhagens sākotnēji ražoja pašu lietošanai, taču jau 1823. gadā, kad izveidoja spirta brūzi, gatavoja lielākos apmēros. Ar laiku dzēriens ieguva plašu atzinību un, pateicoties Ludvigam Mencendorfam, tika izplatīts Lielbritānijā un citās Eiropas valstīs. “Allažu ķimeļa” augstā kvalitāte dzērienam nesusi godalgotus panākumus starptautiskās izstādēs. Vīnē ķimeņu dzēriens ieguvis zelta medaļu, kas rotā pudeles oriģinālo etiķeti.

Unikālā ekspozīcija stāsta par Allažu muižas likteni, kādreizējo spirta brūzi, muižas īpašniekiem un ķimeņu liķiera receptes turētājiem fon Blankenhageniem un, protams, par pašu “Allažu ķimeli” – tā izplatību un daudzveidību pasaulē.

Ekspozīcijas izveidē sadarbojāmies ar scenogrāfu, mākslinieku Reini Suhanovu. Ekspozīcijas saturs veidots, izmantojot kultūrvides pētnieces Dainuvītes Bērziņas pētījumu, Siguldas novada Allažu pagasta bibliotēkas materiālus, dzērienu darītavas “Zilver” informāciju, Herberta fon Blankenhagena grāmatu “Pasaules vēstures malā. Atmiņas no vecās Vidzemes 1913 – 1923” (Am Rande der Weltgeschichte. Erinnerungen aus Alt-Livland. 1913 – 1923. Tulkojusi Indra Čekstere, latviski izdota 2018. gadā).

Ekspozīcijas  telpiskais izvietojums un tematisko plakņu savstarpējā saspēle ir nozīmīgs Reiņa Suhanova devums, kas izstādē ļauj gan izzināt, gan attīstīt paralēlus stāstus. “Allažu ķimeļa” vēstures ceļu un receptes noslēpums vēl šodien nav līdz galam atklāts, tāpēc ikvienam apmeklētājam ir iespēja kļūt par daļu no atvērtā formāta ekspozīcijas, to papildinot ar informatīviem materiāliem, fotogrāfijām, kādu “Allažu ķimeļa” pudeli, etiķeti vai ko citu. Izstādes atklāšanā ekspozīcijas krājumus ar vēsturisku pudeļu dāvinājumu un bukletu par Allažu ķimeli papildināja Inese Sondore-Sēja, “Latvijas balzāms” jauno produktu izplatīšanas menedžere. Bet Anglijā, izsolēs atrastu seno laiku pudeli ar iekšā esošu dzērienu visiem sanākušajiem parādīja Reinis Zilvers, tomēr šis atradums pašlaik vēl paliks īpašnieku rokās.

Ekspozīciju iespējams apmeklēt gan individuāli, gan grupās otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00 vai citā laikā, iepriekš piesakoties e-pastā kimelis@sigulda.lv vai zvanot  Allažu tautas nama vadītājam pa tālr. 26556207.

Papildus ekspozīcijai, iesakām izbaudīt Allažu burvību, apskatot netālu esošo Černausku akmeni, Ezernieku karsta kriteni jeb Linezeru, Kaļķugravu jeb Mežmuižas avotus, Allažu muižas parku un vietu, kur vēsturiski atradusies Allažu muižas ēka. Savukārt nobaudīt Allažu ķiemeli vai kādu citu gardu dzērienu, piemēram, Latvijā ražotu vīnu, varēsiet “Zilver” dzērienu darītavā.

Projekts „Allaž laipni Allažos”, Nr. 23-04-AL32-A019.2202-000005, tapis ar Siguldas novada pašvaldības, Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstu.