Datums:
Adrese:
Kontakti:

Turaida ir viena no arheoloģiski visvairāk pētītajām viduslaiku pilīm Latvijā. 25 gadu garumā no 1976. līdz 2000. gadam notika Turaidas pils arheoloģiskā ekspedīcija, kurā piedalījās 1802 ekspedīciju dalībnieki – tehnisko darbu vadītāji, zīmētāji, darbinieki. Katram no viņiem ir savs nopelns mūsu novada mantojuma apzināšanā un saglabāšanā.

Šogad ekspedīcijas vadītājam, arheologam Jānim Graudonim ir 110. dzimšanas diena; pils restaurācijas projekta autoram, arhitektam Gunāram Jansonam – 95. dzimšanas diena.

Pasākumu veido vairākas tematiskas sadaļas. Iespējams piedalīties visās vai arī kādā no tām. Pasākuma laikā no plkst. 13.00 līdz 17.00 notiks radošo darbnīcu programma bērniem.

Pasākuma programma

Plkst. 11.00 Vikmestes pilskalnā iepazīšanās ar šīs vasaras pilskalna arheoloģiskās izpētes rezultātiem. Kopā ar muzejrezervāta arheologiem Vikmestes pilskalna arheoloģiskajā izpētē piedalās arī Siguldas novada jaunieši, no kuriem liela daļa ir Siguldas novada pašvaldības un muzejrezervāta kopīgi īstenotā projekta Jauno arheologu skola dalībnieki.

Svētku turpinājums Turaidas muzejrezervātā.

Plkst. 13.30 konference “Personība un kultūras mantojums” Turaidas pils Ziemeļu tornī.

Konference veltīta Turaidas pils arheologam Jānim Graudonim, arhitektam Gunāram Jansonam un Turaidas lībiešu valdniekam Kaupo, kura ceļojumam uz Romu aprit 820 gadi. Ziņojumus lasīs vēstures speciālisti: Anna Jurkāne, Guntis Zemītis, Ieva Ose, Eduards Plankājs, Alise Gunnarssone.

Plkst. 16.00  kataloga “Turaidas pilī atrastie 13.–18. gadsimta apģērba piederumi” atklāšana.

Šis ir jau sestais mākslas vēsturnieces, dr.hist. Ievas Oses sastādītais Turaidas muzejrezervāta tematisko katalogu sērijas izdevums, kas iepazīstina ar muzeja krājumā glabātajiem Turaidas pils arheoloģiskajiem atradumiem.

Plkst. 16.30  izstādes “Turaidas pils arheoloģiskās ekspedīcijas dalībnieku albums. 1976–2000” atklāšana.

Izstāde iepazīstinās ar arheoloģiskajiem izrakumiem, to norisi, dalībniekiem, darbu un sadzīvi. Tā veidota kā atmiņu albums, kuru pārlapojot var doties pagātnes ceļojumā, lai pakavētos atmiņās, un no laika distances palūkotos uz paveikto un to, kas rezultāta ir tapis.

Plkst. 13.00–17.00 radošās darbnīcas “Aizraujošā arheoloģija” Turaidas pils pagalmā.

Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs aizraujošas un izzinošas spēles un paraugdemonstrējumi. Darbnīcās varēs iepazīt un uzspēlēt viduslaiku galda spēles, kuru kauliņi atrasti Turaidas pils arheoloģiskajā izpētē. Darbosies māla putniņu darbnīca, kur ikviens varēs apgūt prasmes gatavot putniņu. Šī būs reize, kad varēs atklāt, cik naudas ir Lielajā pils naudas lādē un pašiem būs iespēja būvēt savu pili, kā arī izbaudīt vēl citas aizraujošas un interesantas aktivitātes.

Plkst. 17.00 vīru kopas “Vilki” koncerts Turaidas pils pagalmā.

Afiša bērniem

Svētkus līdzfinansē Siguldas novada pašvaldība un atbalsta Latvijas Arheologu biedrība. Tālrunis informācijai: 29384512.

Uzrādot ielūgumu, dalība pasākumā ir bez maksas, uzrādot Siguldas novada ID karti – 50 % atlaide no ieejas maksas.

Turaidas muzejrezervāta maksas pakalpojumi

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem “Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.