Datums:
Adrese:
Kontakti:

7. maijā plkst. 11.00 Lēdurgas dendroparkā pasākumu ciklā “Rīts ar Literatūrzinātnieku” literatūrzinātniece Zita Kārkla iepazīstinās ar Mooru ģimenes trīs talantīgajiem bērniem no Lēdurgas, kuri savulaik darbojušies literatūrā.

Lēdurgas draudzes skolotāja Georga Moora un viņa sievas Bertas Mooras ģimenē pieaug trīs bērni – Herta, Valda un Henrijs. Visi trīs vēlāk darbojušies literatūrā. Valda Moora pazīstama kā dzejniece, Jāņa Ziemeļnieka mūza, ilgus gadus strādājusi par skolotāju un rakstījusi lugas un dzeju bērniem. Henrijs Moors rakstījis stāstus un romānus, interesējies arī par mākslu, grafiku, ilustrējis divas māsas Valdas Mooras dzeju grāmatas. Savukārt Herta Bremmane-Moora ir autore vienam romānam, kura centrā ir patstāvīga, emancipēta sieviete un viņas cīņa par sievas, mātes un karjeras savienošanu.

Bērnību Moori pavadījuši Lēdurgā, dziļas ietekmes un pirmo izglītību guvuši Lēdurgas draudzes skolā un ģimenē, kur valdījis reliģisks, mākslas un mūzikas caurstrāvots gars. Kā tālāk risinājušies viņu likteņi un cik dažādas bijušas rakstniecības takas, par to Zitas Kārklas lekcijā.

Zita Kārkla ir literatūrzinātniece, Latvijas Universitātes literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece, interešu lokā latviešu sieviešu rakstniecības vēsture, kuru skata caur feministisko teoriju prizmu. Viena no Latvijas un latviešu literatūras datubāzes literatura.lv redaktorēm, apkopojot informāciju par latviešu valodā rakstošajām sievietēm, kuras literatūrā darbojušās kopš 19. gadsimta otrās puses.

“Rīts ar literatūrzinātnieku” ir astoņi literatūrzinātnieku stāsti par Siguldas novada literatūras vērtībām. Viena gada garumā interesenti uzzinās par to, kādas intrigas slēpjas aiz krāsainajiem Kārļa Cilinska lubu romānu vākiem, kādi bija likteņi Lēdurgas skolas pārziņa Mora trīs talantīgajiem bērniem, kāda mēroga personība slēpjas aiz segvārda Kārlis Dzelzs, kā Mālpils mācītājs vakcinēja pret bakām savu draudzi un daudz ko citu.

Ieeja pasākumā ir bez maksas. “Rīts ar literatūrzinātnieku” skatāms arī kultūras centra “Siguldas devons” Facebook lapā.

Pasākumu ciklu “Rīts ar literatūrzinātnieku” organizē kultūras centrs “Siguldas devons” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniekiem. Pasākumu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Atgādinām, ka joprojām jāievēro piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.

Novada publiskajās aktivitātēs var tikt veikta fotografēšana un filmēšana. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnē www.sigulda.lv un pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook, Twitter un Instagram. Pārzinis un personas datu apstrādes nolūki: Siguldas novada pašvaldība, juridiskā adrese Pils ielā 16, Siguldā, Siguldas novadā, LV-2150, veic personas datu apstrādi informācijas atklātības nodrošināšanai un sabiedrības informēšanai.

Papildu informāciju par minēto personas datu apstrādi var iegūt Siguldas novada pašvaldības tīmekļa vietnes www.sigulda.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Privātuma politika”, iepazīstoties ar Siguldas novada pašvaldības iekšējiem noteikumiem “Par Siguldas novada pašvaldības personas datu apstrādes privātuma politiku” vai klātienē Siguldas novada pašvaldības klientu apkalpošanas vietās.
© www.sigulda.lv