Datums:
Adrese:
Kontakti:

Lībiešu mantojuma gada ietvaros 2023. gada, 22. jūlijā, plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks diskusija “Vēsture un personība: Kaupo ceļojumam uz Romu 820”. Diskusijai varēs sekot arī tiešsaistē Turaidas muzejrezervāta Facebook lapā. 

Lībieši ir Latvijas pamatiedzīvotāji ar senu un bagātu kultūru. Turaidas muzejrezervāts atrodas senā Gaujas lībiešu pilsnovada centrālajā daļā. Pēc Indriķa Livonijas hronikas ziņām, 1203. gada vasarā Turaidas lībiešu vecākais Kaupo, cisteriešu ordeņa brāļa Teoderiha pavadīts apmeklēja Romu, kur tikās ar pāvestu Inocentu III (amatā 1198–1216). Kaupo ir pirmais zināmais Baltijas sentautu pārstāvis, kuru pieņēmis Romas pāvests.

Atzīmējot šī notikuma 820. gadadienu, Turaidas muzejrezervāts rīko diskusiju, kuras dalībnieki meklēs atbildes uz Latvijas vēsturei būtiskiem jautājumiem: kā vērtēt Livonijas krusta karus, cik nozīmīga bija Baltijas tautu iekļaušana Rietumu civilizācijā, vai tā varēja notikt mierīgā ceļā, kāda bija Kaupo vizītes nozīme Latvijas un Baltijas vēsturē?

Diskusijā piedalīsies Latvijā pazīstami viduslaiku vēstures speciālisti – LU Teoloģijas fakultātes Baznīcas un reliģiju vēstures katedras docents un vadošo pētnieks, priesteris un mākslas vēsturnieks, Dr. hist. eccl. Andris Priede; LU Vēstures un arheoloģijas nodaļas vadītājs Dr. hist. Andris Levāns; vēsturnieks, Dr. hist. Muntis Auns; LU Lībiešu institūta direktors, Dr. phil. Valts Ernštreits, bijušais diplomāts,  ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks  pie Svētā Krēsla (2003–2009) Alberts Sarkanis,  LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece, Dr.hist. Inese Runce,  Turaidas muzejrezervāta vēsturniece, Mag.hist. Anete Jenča. Diskusiju vadīs Turaidas muzejrezervāta sadarbības un kultūras mantojuma projektu vadītājs, vēsturnieks, arheologs, LU Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks, Dr. hist. Guntis Zemītis

2023. gadu LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru izsludinājis par Lībiešu mantojuma gadu. Tā mērķis – popularizēt Latvijas lībiskās saknes un lībiešu mantojumu latviešu valodā, Latvijas kultūrtelpā un ainavā.

Saistītā informācija

Turaidas muzejrezervāts un pils