Datums:
Adrese:
Kontakti:
Cenas:

Biļetes cena ir 2,50 eiro, iepriekšpārdošanā ar Siguldas novada ID karti – 2 eiro.

22. novembrī plkst 19.00 un 29. novembrī plkst 14.00 kultūras centrā “Siguldas devons” tiks demonstrēta kino klasiķa Ivara Selecka jaunākā dokumentālā filma “Zemnieki”. Tā ir šī brīža Latvijas lauku portrets, kurā netrūkst ne rūdītu laucinieku, ne pilsētnieku, kurus pie zemes velk ilgas pēc dabiskuma un vērtībām. Dzīvei un darbiem no sējas līdz rudens ražas novākšanai režisors izseko kopā ar filmas galvenajiem varoņiem – Aldersonu, Bartkeviču, Grāpju, Kaupužu, Krivtežu un Rehtšpreheru ģimenēm.

Skatītājiem, kas apmeklēs seansu plkst. 19.00, pēc filmas noskatīšanās būs iespējams arī satikt šarmanto un viedo režisoru, lai runātu gan par dzīvi, gan kino.

Ivaru Selecki ne velti dēvē par latviešu dokumentālā kino leģendu, jo savos 88 gados viņš noteikti ir viens no visražīgāk strādājošajiem autoriem. Kā operatora asistents uzsācis darbu Rīgas kinostudijā 1958. gadā, šobrīd Ivars Seleckis ir gandrīz 50 filmu operators, un filma “Zemnieki” ir viņa 34. filma režisora statusā. Ivars Seleckis spēj ar savu neuzbāzīgo klātbūtni panākt varoņu uzticēšanos, pretī saņemot un iemūžinot patiesas emocijas un zelta vērtus mirkļus, kas ļauj mums līdzdzīvot filmu varoņiem un vienlaikus ieraudzīt sava laika atspulgu. Tieši tādēļ viņa filmas ir novērtētas ne vien Latvijā, saņemot vairākas nacionālās balvas “Lielais Kristaps”, bet tās ir atpazīstamas arī ārpus Latvijas robežām.

Par pagrieziena punktu Ivara Selecka dzīvē savulaik kļuva filma “Šķērsiela” (1988) – tā ieguva galveno balvu Eiropā nozīmīgākajā – Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā. Eiropas Kino akadēmija to pasludināja par 1989. gada Eiropas labāko dokumentālo filmu, un filma ieguva vēl trešo, dokumentālistiem īpašo izcilības novērtējumu – Aivora Īvensa balvu. Filma par pavisam vienkāršiem cilvēkiem, kurus vienoja ikdiena neievērojamā Pārdaugavas ieliņā, iekaroja auditorijas sirdis neskaitāmās valstīs un “Šķērsielas” iedzīvotāju dzīvei Ivars Seleckis vēlāk veltīja vēl divas filmas.

Arī ar savu filmu “Zemnieki” režisors atgriežas pie dzīves vērojumiem Latvijas laukos, kurai līdz šim veltītas vairākas viņa filmas. Nacionālo pirmizrādi filma piedzīvoja 4. oktobrī, bet 14. novembrī notika tās starptautiskā pirmizrāde – un nekur citur kā režisoram mīļajā Amsterdamas dokumentālo filmu festivālā.

Saistītā informācija

Kultūras centrs “Siguldas devons”