Augusta nogalē klajā nākusi etnogrāfes, novadnieces Indras Čeksteres grāmata “100 vainagi Latvijai”. Grāmatas atvēršanas svētki norisināsies 25. septembrī plkst. 14.00 kultūras centrā “Siguldas devons”, piedaloties folkloras kopai “Senleja”.

Bagātīgi ilustrētās grāmatas sākumdaļā vispusīgi aprakstītas dažādas jāņuzāles, pušķošanās un vainaga vīšanas tradīcijas cauri dažādiem laikiem, bet tās apjomīgākajā daļā apkopoti vidzemnieku, zemgaliešu, latgaliešu un kurzemnieku stāsti par vainagu vīšanas un vasaras saulgriežu svinēšanas tradīcijām viņu dzimtās un mājās.

Grāmata tapusi vairāku gadu garumā, un tās lappuses bagātīgi ilustrētas ar fotoattēliem no Indras Čeksteres un stāstu autoru privātajiem arhīviem, kā arī mākslinieces Daigas Segliņas, un Līgas un Daigas Kļaviņu radītajiem zīmējumiem. Grāmatas sākumdaļa tulkota arī angļu un vācu valodās, tādejādi sniedzot iespēju mūsu saulgriežu tradīcijas iepazīt interesentiem arī tālu aiz Latvijas robežām.

Grāmatas autore Indra Čekstere ir Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes doktorante, etnogrāfe, vides gide, folkloras balvas “Austras koks” saņēmēja par mūža ieguldījumu etnogrāfijā, Siguldas folkloras kopas “Senleja” ilggadīga darbiniece un kultūrvides pētniece.

Grāmata tapusi ar Siguldas novada pašvaldības līdzfinansējumu un Valsts Kultūrkapitāla fonda, AS “Latvijas valsts meži” un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu.

“100 vainagi Latvijai” pieejami iegādei grāmatnīcās visā Latvijā un www.jumava.lv.

Saistītā informācija

Kultūras centrs “Siguldas devons”