Datums:
Adrese:
Kontakti:
Cenas:

Ieejas biļete pilī 4.50 EUR
Skolēniem, studentiem, pensionāriem 2.50 EUR
Ar Siguldiešu ID karti 1 EUR

No 8. jūlija līdz 4. augustam Siguldas Jaunās pils salonā norisināsies izstāde “SET SOUND TO CAN LIS” un publiskā performance “Uzskaņo Siguldas Jauno pili”. Izstādes laikā Siguldas Jaunās Pils Salons kļūst par mākslas logu, caur kuru paskatīties uz citām vietām pasaulē, kuras līdzīgi kā pats Siguldas Pils komplekss, piedzīvo funkcionālas pārmaiņas mijiedarbībā ar dažādiem laikmetiem, cilvēkiem un idejām. Savukārt, performance “Uzskaņo Siguldas Jauno pili” notiks 17. jūlijā un tiks veltīta Siguldas Jaunās pils un pils kvartāla ieskaņošanai, un tās laikā būs iespēja satikt abas mākslinieces klātienē.

Mākslinieču duets – latviešu vizuālā māksliniece Eva Vēvere un dāņu vokālā un performanču māksliniece Gudruna Holka (Gudrun Holck) izstādes ietvaros piedāvā skatītājiem īsfilmu – intensīvu vizuālu un skaņas notikumu, ārpus valodas telpas, kas aktualizē vietas pieredzējuma tēmu un tuvāk iepazīstina ar dāņu ikoniskā arhitekta Jorna Utzona (Jørn Utzon) radīto mantojumu.

2020. gadā duets īstenoja rezidenci Can Lis, Spānijā ar Dānijas mākslas fonda Statens Kulturfond un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, šo iespēju iegūstot prestižā konkursā arhitektūras kategorijā. Īsfilma “SET SOUND TO CAN LIS”, piedāvā atsauces uz mitoloģiskiem tēliem, iekštelpas – ārtelpas un gaismas attiecību pieredzi caur kustīgo attēlu un skaņu, kā arī jaunu interpretāciju par to, kādos veidos ir iespējams piedzīvot konkrētu, šajā gadījumā pasaules arhitektūras kontekstā nozīmīgu vietu. Sidnejas Operas un citu nozīmīgu arhitektūras projektu arhitekts Jorns Utzons (Jørn Utzon) savā vasaras mājā Maljorkā, Spānijā īstenojis ideju par klints malā brīvi novietotu ēku kompleksu, īpašu uzmanību pievēršot gaismas situācijai, jūras ainavas nepārtrauktībai un izmantojot Baleāru salu būvniecībā raksturīgos materiālus. Jau arhitekta dzīves laikā rezidence piesaistījusi plašu interesi un iedvesmojusi virkni arhitektu turpināt iedzīvināt šos principus. Filmas autores savā darbā meklē jaunus veidus kā pieredzēt Can Lis, dodot priekšroku dzīvai audiovizuālu stāstu kaskādei, kas aicina sajūtu ceļojumā laikā, kad fiziska nokļūšana citās zemēs ir sarežģīta.


Filmas veidošanā piesaistīts latviešu foto un video mākslinieks Valdis Jansons un vēlāk, darba muzikālā materiāla apstrādē – norvēģu skaņu mākslinieks un producents Lase Māraugs (Lasse Marhaug).“SET SOUND TO” ir latviešu vizuālās mākslinieces Evas Vēveres un dāņu vokālistes un performanču mākslinieces Gudrunas Holkas (Gudrun Holck) veidota koncepcija, kas jau realizēta projektos Dānijā, Lietuvā, Spānijā, Norvēģijā un Latvijā 2018.-2020. g., katru reizi izvēloties kādu ikonisku vietu kā darba centrālo asi. Mākslinieces veido performances un interaktīvas instalācijas, kurās vizuālie un skaņas elementi veido kopēju pieredzes telpu. 2019. gadā Latvijā tika īstenots 7 performanču cikls veltīts Rīgas Cirka ēkai, iesaistot skatītājus divu stundu garā rituālā skaņas un vizuālās mākslas notikumā. Šobrīd mākslinieces strādā pie jauna performanču cikla, kas veltīts Ziemeļzemju bākām un dažādu valstu piekrastes kultūrām.


Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla Fonds, Statens Kulturfond, DJBFA – Composers and Songwriters association , Siguldas Jaunās pils Salons, Siguldas novada Kultūras centrs “Siguldas Devons”, Siguldas novada pašvaldība.

Aicinām izstādes apmeklētājus ievērot visas valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.

Publicitātes attēli – Valdis Jansons