Datums:
Adrese:
Kontakti:
Darba laiks:

P. SLĒGTS
O. 10.00 – 17.00
T. 10.00 – 17.00
C. 10.00 – 17.00
Pk. 12.00 – 21.00
S. 12.00 – 21.00
Sv. 12.00 – 21.00

Stāsts par ilgi gaidīto, niecīgo mākonīti, kas parādījās virs jūras un atnesa lietu Elijam. Cik dažādās formās šis mākonītis var parādīties pie apvāršņa? Mākslinieks Jānis Purcens aicina apskatīt izstādi “Niecīgs mākonītis, jūra, Elijs” Siguldas Jaunās pils Salonā no 10. februāra līdz 13. martam.

Šī izstāde ir mākslinieka interpretācija par vizuālās mākslas un tekstu saiknēm. “Var mēģināt ar attēlu izstāstīt stāstu. Arī to pašu, kas ir uzrakstīts. Ja nozaudēts stāsts, vai to izdotos atjaunot, ja būtu saglabājušās tikai reālistiskas ilustrācijas (lai kas arī būtu reālistiska ilustrācija)? Saikne starp tekstu un vizuālo mākslu var būt netiešāka.”

Jānis Purcens bieži savos darbos runā par ticību un reliģiju, caur vizuālās mākslas izteiksmes līdzekļiem parādot savu sajūtu par piedzīvoto tekstā. Izstādes koncepcijai par pamatu ņemta Pirmās Ķēniņu grāmatas 18. nodaļa un stāsts par Eliju un ilgi gaidīto lietu, ko arī simbolizē mākslinieka gleznās katrā attēlotais viens mazais mākonītis pie apvāršņa.

“Tas pats Elijs, kurš: pārtika no tā, ko viņam pienesa kraukļi; ar savu klātbūtni nodrošināja, ka milti un  eļļa nebeidzas; gaļu, ūdeni, malku un putekļus sevī uzsūc no debesīm nākoša uguns, sarīkoja slaktiņu, tagad, lūdzot sausuma izbeigšanos, neatrauj savu seju no zemes, un pēc mirkļa (kalpotājs septiņas reizes iet lūkoties debesjumā virs jūras) tiek uzklausīts.”

Mākslinieks atklāj: “Iespējams, šeit ir mēģināts uztvert citu aplūkojamā teksta šķautni – cerību uz lietu, pēc ļoti ilga sausuma perioda. Šīs šķautnes ir saistītas – seja pie zemes un rīkojums atkārtoti skatīties uz jūras pusi … tāpat arī vairāki veidi, kā attēlot divus lielākus laukumus un nelielāku objektu, iespējams kāds no šiem veidiem vairāk par citiem tuvojas tai izjūtai, kas rodas aplūkojot tieši šo teksta izpratnes slāni.”

Mākslinieks, siguldietis, Jānis Purcens beidzis Stikla izstrādājumu dizaina nodaļu Rīgas Lietišķās mākslas koledžā (tag. PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) 1996. gadā. 2008. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā ieguvis Humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā (diplomdarbs – izstāde “Paēdis, padzēris Nr.2”, galerija “Bastejs”, vad. K.Zariņš, N.Brasliņš, J.Jurjāns). Jānis Purcens ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 2012. gada. Izstādēs piedalās kopš 2004. gada. Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā un privātkolekcijās.

Izstāde Siguldas Jaunās pils Salonā apskatāma no 10. februāra līdz 13. martam, Siguldas Jaunās pils darba laikā un biļetes cena ir iekļauta pils apmeklējuma maksā.