22. oktobrī plkst. 11.00 Allažu Tautas namā aicinām uz šā gada pirmspēdējo cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” pasākumu, kurā literatūrzinātniece Ieva Kalniņa stāstīs Allažiem un allažniekiem – Teodoru Zaļkalnu, brāļiem Stotiem, Hariju Gulbi, Jāni Dreiblatu, Ingu Ābeli un Luīzi Pastori. Kā vienu no stāstījuma avotiem pētniece izmantos dažādas atmiņas, arī savas, kas uzkrājušās, dzīvojot Allažos.
“Allažu ķimelis” un Allažu šūnakmens, no kura veidots Brāļu kapu ansamblis Rīgā, ir Allažu “firmas zīmes”, kas latvietim nāk prātā, domājot par pagastu netālu no Siguldas, taču Allaži atstājuši savus ierakstus arī vairāku izcilu kultūras personību dzīvē. Tēlnieks Teodors Zaļkalns un viņa kanoniskās skulptūras “Sēdošā māmiņa” un “Cūka”, piemineklis Rūdolfam Blaumanim, kapa piemineklis Jānim Porukam un daudzi citi, taču vai zinājāt, ka viņš rakstījis arī dzeju? Dzīvesbiedre Marija Zaļkalne, tēlniece atdusas Allažu kapos, bet kāpēc ne līdzās Teodoram Zaļkalnam Raiņa kapos Rīgā? Starpkaru periodā uz Latvijas Operas skatuves dziedāja Viktors Stots, kas viņu saista ar Allažiem? Viņa brālis Teodors vadījis Allažu kori, un ko par to var uzzināt no arhīva materiāliem? Kāpēc liktenis Liepājas teātra aktieri un kādreizējo teātra direktoru Jāni Dreiblatu bija atvedis uz Allažiem? Allažus par saviem sauc arī rakstnieces Inga Ābele un Luīze Pastore, kāpēc?
Sarunas mērķis ir izcelt no atmiņas, laikrakstu un žurnālu lappusēm piemirsto vai pat nezināmo un atgādināt, cik Allaži ir bagāti.
Dr. philol. Ieva Kalniņa ir Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece. Zinātniskās intereses saistītas ar latviešu dzejas vēsturi 20.–30. gados, atsevišķu dzejnieku dzīves un daiļrades izzināšanu, dzejas tekstu analīzi, tekstoloģiju. Vairāku rakstu krājumu sastādītāja (“Latviešu rakstnieku portreti”, “Poētika tuvplānā: Viena dzejoļa analīzes antoloģija”, “Mūsdienu literatūras teorijas”, kopā ar Kārli Vērdiņu). Sastādījusi Ārijas Elksnes un Veronikas Strēlertes Rakstus.
Cikls “Rīts ar literatūrzinātnieku” norisinās, kultūras centram “Siguldas devons” sadarbojoties ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Pasākumu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.