Datums:
Adrese:
Kontakti:
Cenas:

Bezmaksas

Inčukalna Kopienas centrā “Vecais pasts” (Atmodas ielā 2) notiks cikla “Rīts ar literatūrzinātnieku” tikšanās ar literatūrzinātnieci Zitu Kārklu, kura uzstāsies ar priekšlasījumu ““Jaunās dusmīgās meitenes”: sieviešu literārā tradīcija un kultūras normu izaicināšana 1980. gadu prozā”.

1980. gadu pirmajā pusē latviešu prozā debitēja Gundega Repše, Aija Vālodze, Valda Melgalve, Eva Rubene, Rudīte Kalpiņa un Andra Neiburga. 1980. gadu otrajā pusē iznāca viņu pirmās grāmatas. Kritika jaunās autores apvienoja grupā (“jaunais vilnis”, “skarbo meiteņu proza”), viņu rakstītajā izceļot tādas kopīgas iezīmes kā bezilūziju skatījums, valodas un dzīves tēlojuma autentiskums, personīgās pieredzes nospiedumi tekstos un citi. Priekšlasījuma centrā būs tēmas, kurām autores pievērsās, izaicinot sociālistiskā reālisma kanonu, un atšķirīgie poētiskie paņēmieni, kurus viņas izmantoja, kā arī atbilde uz jautājumu – kāpēc iespējams runāt par sieviešu literārās tradīcijas aktualizēšanu 1980. gadu prozā?

Zita Kārkla ir Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece. Zinātnisku rakstu un monogrāfijas “Iemiesošanās. Sievišķās subjektivitātes ģenealoģija latviešu raksnieču prozā” (2022) autore. Rakstījusi priekšvārdu Minnas Freimanes ceļojumu aprakstu grāmatai “Par piemiņu” (2021). Pētnieciskās intereses saistītas ar sieviešu rakstniecību, latviešu literatūras vēsturi un feminisma teorijām.

“Rīts ar literatūrzinātnieku” 2024. gadā pēta literāros strāvojumus Latvijā un trimdā, piedāvājot iespēju vairāk uzzināt par Preiļu konceptuālistiem un jaungaitniekiem, Elles ķēķi, 20. gadsimta astoņdesmito gadu “jauno, dusmīgo meiteņu” paaudzes rakstniecēm, Baroka literatūru Baroka laikmetā ar skatu uz 17. gadsimta latviešu tekstiem, Fin de siecle franču-beļģu simbolistu sekotājiem, zaļvārniešiem un trauksminiekiem, pirmo Eiropas līmeņa literāro un kultūras žurnālu “Mājas Viesa Mēnešraksts”. Lekciju cikls, kā ierasts, noslēgsies ar diskusiju.

Cikls sagatavots sadarbībā ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Kopienas centrs “Vecais pasts” ir viena no senākajām ēkām Inčukalna centrā. Tā uzcelta 1897. gadā, uzreiz pēc dzelzceļa līnijas Rīga–Valka izbūves 1889. gadā un Hincenbergas dzelzceļa stacijas atklāšanas. No šā gada marta Inčukalna Kopienas centra “Vecais pasts” ēkā īsteno satura un formas ziņā daudzveidīgus kultūras un mūžizglītības pasākumus, kā arī dažādas iniciatīvas, nodrošinot vietējās kultūrvēsturiskās vides, identitātes un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību.

Aicinām pasākumu apmeklēt klātienē un pavadīt sestdienas rītu interesantā sabiedrībā! Lekciju video ierakstus vēlāk būs iespējams noskatīties kultūras centra “Siguldas devons” Facebook lapā un Youtube kanālā.

Attēlā izmantoti periodika.lv atrodamie materiāli.