Aicinām uz nākamo “Rītu ar literatūrzinātnieku”. Šoreiz literatūrzinātnieces Evas Eglājas-Kristsones stāstījums par Kārli Cilinski jeb “Turaidietis. Lubu literatūras spožums un posts”.
Kārlis Cilinskis (1845-1912), kura saknes ir Turaidā, bijis īpaši azartiska, dažādām iniciatīvām un talantiem apveltīta personība. Bijis gan skolotājs un neredzīgo skolas dibinātājs, gan ērģelnieks, koru vadītājs, diriģents un dziedāšanas biedrības līdzdibinātājs, kādu laiku pat nodarbojies ar lauksaimniecību un dārzkopību. Tāpat atpazīstams lubu un populārās literatūras autors, piemēram, sastādījis gan mīlestības vēstulniekus, gan dziesmu krājumus mirušo izvadīšanai. Īpaši ražīgs tieši lubu literatūras laukā, kur, pielāgojot cittautu sižetus, 19., 20. gs. mijā izdevis vienu romānu pēc otra ar tādiem nosaukumiem kā “Valdis un Emma jeb Gals labs, viss labs”, “Turaidas jumprava Roze, jeb Gods iet par nāvi”, “Ozolkalna Roze, jeb Uzticīga mīlestība iespēj visu” un daudzi citi. Iesaistīts vairākos skandālos, kritizēts par lasītāju gaumes bojāšanu un sižetu pārāk tiešu pārcelšanu no dzīves. Eva Eglāja-Kristsone ir literatūrzinātniece, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadītāja, interešu lokā dažādas literārās un sabiedriskās norises 19. un 20. gadsimta mijā caur tekstiem, autobiogrāfiskiem dokumentiem un personībām. “Rīts ar literatūrzinātnieku” ir astoņi literatūrzinātnieku stāsti par Siguldas novada literatūras vērtībām. Viena gada garumā uzzinām par to, kādas intrigas slēpjas aiz krāsainajiem Kārļa Cilinska lubu romānu vākiem, kādi bija likteņi Lēdurgas skolas pārziņa Mora trīs talantīgajiem bērniem, kāda mēroga personība slēpjas aiz segvārda Kārlis Dzelzs, kā Mālpils mācītājs vakcinēja pret bakām savu draudzi un daudz ko citu.
“Rīts ar literatūrzinātnieku” tapis Siguldas Devonam sadarbojoties ar LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu. “Rīts ar literatūrzinātnieku” skatāms arī Siguldas Devona facebook lapā.
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds