Datums:
Adrese:
Kontakti:

22. martā plkst. 18.00 kafejnīcā “Valhalla Lounge” Siguldā, Pils ielā 8A, notiks cikla “[Ie]nāc literatūrā” saruna. Šoreiz Guntars Godiņš aicinājis literatūrzinātnieci, valodnieci, publicisti un rakstnieci Janīnu Kursīti.

Sarunā dzirdēsim Janīnas Kursītes stāstu par trim dzejniekiem – Mirdzu Ķempi, Laimu Līvenu, Pēteri Brūveri. Literatūrzinātniece mēģinās noskaidrot, kāda ir Mirdza Ķempe saistība ar šlāgerdziesmu “Manu mazu mērkaķīti, ū-ū-ū, nepaliec par vientulīti viens pats tu”. Kāpēc M. Ķempe atbalstīja PSRS iebrukumu Čehoslovākijā, bet vienlaikus palīdzēja politiski represētajiem dzejniekiem un bija pret Staburaga iznīcināšanu. Kāpēc padomju kritiķus tracināja Līvenas rindas “Ezers guļ ielejā/Kā dieva spļāviens” un ko viņa bija domājusi ar dzejoli “Vēl viens guldenis nākotnei nozagts, sudraba rīkle, kas pārāk daudz zin”. Par Pēteri Brūveri un prūšu tautas likteni, kā arī par Kurbadu un Guntaru Godiņu ar domu – kā dzīvot tālāk.

Janīna Kursīte-Pakule ir latviešu literatūrzinātniece, valodniece, publiciste, rakstniece un politiķe. Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesore, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle. Vairāku grāmatu autore. 20. gadsimta 80. gados viņas interešu lokā bija dzejas formas pētījumi, vēlāk viņa pievērsās mitoloģijai un mītu klātbūtnei literatūrā, folklorā un kultūrā. 21. gadsimtā klajā nāca vairākas Kursītes sastādītas vārdnīcas, tai skaitā “Neakadēmiskā latviešu valodas vārdnīca jeb novadu vārdene”.

Saruna ciklā “[Ie]nāc literatūrā” notiek katra mēneša vienā no trešdienām. To vada tulkotājs un dzejnieks Guntars Godiņš, uz sarunu aicinot dzejniekus, rakstniekus, tulkotājus no Latvijas un citām valstīm.

Sarunas videoieraksts būs pieejams kultūras centra “Siguldas devons” Facebook lapā trīs dienas pēc pasākuma.