Datums:
Adrese:
Kontakti:

Jau šajā nedēļas nogalē, 16. septembrī, Lēdurgas dendroparks atzīmēs savu 50 gadu jubileju un parka dibinātāja Arvīda Janitena 100. dzimšanas dienu. Ikviens interesents aicināts uz svētku pasākumu, kura laikā būs iespēja piedalīties dažādās radošās nodarbēs un pavadīt laiku aktīvā un izzinošā atpūtā dabā.

Svētku programmā:

No plkst. 12.00 apmeklētāji aicināti izstaigāt dendroparku kopā ar gidu un iepazīsties ar daudzveidīgo Lēdurgas dendroparka koku un košumkrūmu kolekciju. Lēdurgas dendroparks ir viens no lielākajiem dendroloģiskajiem stādījumiem Latvijā – tajā aug aptuveni 1000 dažādu sugu kokaugu un dekoratīvo krūmu. Tāpat varēs noskatīties filmiņu par parka dibinātāju A. Janitenu.

No plkst. 14.00 “Ceļojums laikā” – parka stāsti par cilvēkiem un dabu un Lēdurgas mājražotāju izstāde-tirdziņš. Par muzikālu noskaņojumu gādās grupa “Karakums” ar solistu Normundu Jakušonoku.

No plkst. 15.30 aktīvākie parka apmeklētāji aicināti piedalīties orientēšanās sacensībās ar dažādiem uzdevumiem parkā. Precīzākajiem – šaušana ar lokiem. Mazākos parka apmeklētājus iepriecinās burbuļi un seju apgleznošana, kompozīciju veidošana no dabas materiāliem. Tāpat notiks ikgadējais konkurss “Rudens burciņā”, kurā ikviens varēs izgaršot rudeni un sajust tā klātesamību. Konkursa dalībnieki dalīsies ar pašu gatavotajiem salātiem, un citi, tos izgaršojot, vērtēs. Pieteikšanās konkursa dalībai, zvanot uz tālruņa numuru 25549747.

Pasākuma laikā darbosies arī foto kaste.

16. septembrī, uzrādot Siguldas novada iedzīvotāja ID karti, dalība pasākumā un ieeja Lēdurgas dendroparkā – bez maksas. Pasākuma dienā tiks nodrošināta iespēja Siguldas novadā deklarētajiem iedzīvotājiem pieteikties (aizpildīt anketu) iedzīvotāja ID kartei.

Ieskats Lēdurgas dendroparka vēsturē:

1973. gada pavasarī paralēli kolhoza “Lēdurga” dārznieka darbam Arvīds Janitens saimniecības maz izmantotā tīrumu, meža un pārpurvotu pļavu platībā sāk stādīt kokus, krūmus un ziemciešu puķes. Mēģinot, zaudējot, iegūstot un mācoties no savām un citu kļūdām, parka dibinātājs izveido lielāko nevalstiskas cilmes kokaugu krājumu Latvijā;

Ap 1993. gadu Nacionālā botāniskā dārza dendrologi profesora R. Cinovska vadībā Lēdurgas dendroparkā konstatēja 939 koku un krūmu sugas, pasugas, varietātes un šķirnes, kas šobrīd skaita ziņā pārsniedz jau tūkstoti; Lēdurgas dendroparks ir viena cilvēka mūža darbs, ilgu laiku bez pastāvīgiem palīgiem un pa laikam nesaprasts un apšaubīts. Ap 1999. gadu A. Janitenam parka uzturēšanas darbos sāk palīdzēt Karoļa Treja ģimene un turpina parka apsaimniekošanu līdz 2011. gadam;

2012. gada nogalē tā laika Krimuldas novada pašvaldības domē tiek pieņemts lēmums izveidot Lēdurgas dendroparku par Krimuldas novada struktūrvienību, un 2013. gada februārī tiek atjaunota parka darbība. Šodien Lēdrugas dendroparks ir Siguldas novada pašvaldības struktūrvienība. Gadu gaitā Lēdurgas dendroparks kļuvis par dabas un kultūrvēsturisku aizsargājamu objektu. To ik gadu apmeklē tūkstoši bērnu un pieaugušu tūristu un interesentu, un viņu skaits turpina nemainīgi pieaugt. Šeit atrodams neizsmeļams materiāls kokaugu pētniekiem, jo Lēdurgā sekmīgi aug un pārziemo daudz Ziemeļvidzemē neizturīgu kokaugu sugu un šķirņu. 2018. gadā parkā pēc ainavu arhitektes Vinetas Radziņas projekta izveidots koku horoskopa aplis, 2020. gadā sāk veidot rožu stādījumus. Kopš 2021. gada parka teritorijā atklāta disku golfa trase un darbojas izzinoša programma bērniem.

Saistītā informācija

Lēdurgas dendroparks