Datums:
Adrese:
Kontakti:

Koprades laboratorijas ir vieta, kur sadarbībā ar profesionāliem māksliniekiem un radošiem siguldiešiem caur mākslas valodu runāt par sabiedrībai aktuālām tēmām. Kultūras centrs “Siguldas devons” koprades laboratorijās uzsāk stāstu par dažādām kopienām, interešu grupām, tādējādi rosinot uz pārmaiņām domāšanā un rīcībā un rodot iespēju atklāt savu potenciālu gan sabiedrībai kopumā, gan ikvienam iedzīvotājam. No 21. oktobra tur būs skatāmas divas izstādes – mākslinieces Vinetas Rungevicas akvareļi izstādē “20 rožukroņa noslēpumi” un izstāde “Skauti Latvijas armijā no 1919. līdz 1940. gadam”.

Izstādē “20 rožukroņa noslēpumi” eksponēti mākslinieces Vinetas Rungevicas akvareļi. Pasaulē ir izgudroti dažādi ieroči, lai gūtu uzvaru pār ienaidniekiem, bet tie galu galā nes nāvi arī pašiem ienaidniekiem. Ir viens “ierocis”, kurš ik dienas visā pasaulē nes svētības. Rožukronis ir meditatīva lūgšana, kas aicina mums katrā noslēpumā pārdomāt kādu ar Jēzus un Marijas dzīvi saistītu notikumu.

Rožukroņa sākums meklējams 11. gadsimtā klosteros. Dažiem mūkiem bija grūtības lasīt breviāru (speciālas priesteru lūgšanas), daudzi brāļi neprata latīņu valodu, kas tika lietota breviārā. Breviāra vietā viņiem bija atļauts skaitīt 150 tēvreizes. Tā pakāpeniski, šīm lūgšanām pārveidojoties par “Esi sveicināta” radās mums tik ļoti pazīstamās rožukroņa lūgšanas.

Savukārt izstāde “Skauti Latvijas armijā no 1919. līdz 1940. gadam” ir par ciešo sadarbību starp skautu organizāciju un armiju. Arī skautu dibinātājs – Roberts Beidens-Pauels (Robert Baden-Powell) – bijis profesionāls karavīrs, kurš paralēli savai militārajai karjerai izveidoja unikālu jaunatnes organizācijas sistēmu, kas šobrīd kļuvusi par lielāko miera organizāciju pasaulē. Šodien tā aptver 54 miljonus biedru visā pasaulē.

Izstāde ir stāsts par ievērojamākajiem skautu organizācijas darbiniekiem, kas saistīti ar Latvijas armiju.

Arī šodien daudzi skauti un skautu vadītāji iesaistīti Latvijas Armijā un Zemessardzē. Skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustība, kas papildina skolu un ģimeni. To mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Šīs kustības attīsta pārliecību, vēlmi izzināt, atklāt un mācīties.

Šobrīd Latvijā 20 vienībās ir vairāk nekā 950 aktīvu skautu un gaidu. Latvijas Skautu un Gaidu centrālā organizācija ir pasaules skautu un gaidu organizāciju WOSM (World Organization of the Scout Movement) un WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) dalīborganizācija.

Siguldas novadā darbojas 83. Siguldas skautu un gaidu vienība. 

Ogre bija vienīgā pilsēta Baltijas valstīs, kurā ir bijis Skautu un gaidu muzejs. Šī izstāde ir ieskats vēsturnieka Jāņa Goldšmita privātkolekcijā.

Izstādes idejas autors – Jānis Iklāvs, Ogresgala 5. skautu un gaidu vienība. Izstādes satura autors – vēsturnieks Jānis Goldšmits, mākslinieks – Ernests Austriņš.

Atgādinām, ka joprojām jāievēro piesardzības pasākumi un individuālā atbildība par savu veselību. Aicinām rūpēties par roku higiēnu un izmantot publiski pieejamos dezinfekcijas stendus, kā arī ievērot distanci un sanitāro protokolu, apmeklējot publiskas vietas un pasākumus.