Unikālā ekspozīcija stāsta par Allažu muižas likteni, kādreizējo spirta brūzi, muižas īpašniekiem un ķimeņu liķiera receptes turētājiem fon Blankenhageniem un, protams, par pašu “Allažu ķimeli” – tā izplatību un daudzveidību pasaulē.
Pasaulē plaši pazīstamā ķimeņu liķiera ceļš aizsācies Allažu muižā, kur to Vilhelms fon Blankenhagens sākotnēji ražoja pašu lietošanai, taču jau 1823. gadā, kad izveidoja spirta brūzi, gatavoja lielākos apmēros. Ar laiku dzēriens ieguva plašu atzinību un, pateicoties Ludvigam Mencendorfam, tika izplatīts Lielbritānijā un citās Eiropas valstīs. “Allažu ķimeļa” augstā kvalitāte dzērienam nesusi godalgotus panākumus starptautiskās izstādēs. Vīnē ķimeņu dzēriens ieguvis zelta medaļu, kas rotā pudeles oriģinālo etiķeti.
Ekspozīcijas izveidē tika veidota sadarbība ar scenogrāfu, mākslinieku Reini Suhanovu. Ekspozīcijas saturs veidots, izmantojot kultūrvides pētnieces Dainuvītes Bērziņas pētījumu, Siguldas novada Allažu pagasta bibliotēkas materiālus, dzērienu darītavas “Zilver” informāciju, Herberta fon Blankenhagena grāmatu “Pasaules vēstures malā. Atmiņas no vecās Vidzemes 1913 – 1923” (Am Rande der Weltgeschichte. Erinnerungen aus Alt-Livland. 1913 – 1923. Tulkojusi Indra Čekstere, latviski izdota 2018. gadā).
Ekspozīcijas telpiskais izvietojums un tematisko plakņu savstarpējā saspēle ir nozīmīgs Reiņa Suhanova devums, kas izstādē ļauj gan izzināt, gan attīstīt paralēlus stāstus. “Allažu ķimeļa” vēstures ceļu un receptes noslēpums vēl šodien nav līdz galam atklāts, tāpēc ikvienam apmeklētājam ir iespēja kļūt par daļu no atvērtā formāta ekspozīcijas, to papildinot ar informatīviem materiāliem, fotogrāfijām, kādu “Allažu ķimeļa” pudeli, etiķeti vai ko citu. Izstādes ekspozīcijas krājumus ar vēsturisku pudeļu dāvinājumu un bukletu par Allažu ķimeli papildinājusi arī Inese Sondore-Sēja, “Latvijas balzāms” jauno produktu izplatīšanas menedžere. Anglijas izsolēs atrasta arī seno laiku pudele ar iekšā esošu dzērienu, tomēr šis atradums pašlaik vēl paliks īpašnieku rokās.
Projekts „Allaž laipni Allažos”, Nr. 23-04-AL32-A019.2202-000005, tapis ar Siguldas novada pašvaldības, Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstu.