Tuvojoties pavasarim, Ziedoņa muzejs ielūdz apmeklētājus uz muzeja pagalmu Murjāņos, kur ikviens var iepazīties ar brīvdabas izstādi “Fragmenti, kas palīdz dzīvot”. Līdz Murjāņu vasaras sezonas sākumam, izstāde pieejama muzeja dārzā jebkurā laikā.

Imants Ziedonis savā mūzu mājā Murjāņos esošos priekšmetus sauca par fragmentiem, kas palīdz dzīvot. Brīvdabas izstādē fotogrāfe Elīna Kursīte un rakstnieks Jānis Joņevs ieraudzīja Ziedoņa vasaras mājas iedzīvi ar citām – šai vietai nepieradinātām acīm. Abi mākslinieki izvēlējās muzeja priekšmetus un radīja par tiem savus stāstus – aprakstus un fotogrāfijas –, piešķirot it kā ierastām ikdienas lietām jaunu dvesmu un nozīmi.

Imanta Ziedoņa vasaras māja Murjāņos, kas patlaban ir muzejs, saglabāta tāda, kā to savulaik iekārtojis pats dzejnieks kopā ar dzīvesbiedri Ausmu Ziedoni-Kantāni. Murjāņu māja Imantam Ziedonim ir bijusi kā liels pašizaicinājums – gan pati tās būvniecība piecu gadu garumā, gan arī tajā notiekošais un radītais. Murjāņos meklējami gan epifāniju aizsākumi, te tapusi “Poēma par pienu” (1977) un vairāki prozas darbi “Tik un tā” (1985) un “Tutepatās” (1992), kā arī visi dzejoļu krājuma “Viegli” (1991) dzejoļi. Māja un īpašā vide atbalsojusies Imanta Ziedoņa daiļradē un Murjāņi Imantam Ziedonim bija vieta sevis izziņai, radošumam un latviskumam, kas arī ir Ziedoņa muzeja pamatvērtības.

Brīvdabas izstādes apmeklētājiem nav nepieciešams Covid-19 sertifikāts un Ziedoņa muzeja komanda aicina ciemoties muzeja pagalmā jebkurā brīdī dienas gaišajā laikā. Papildu informācija par muzeju un jauno izstādi apskatāma Imanta Ziedoņa muzeja sociālo tīklu vietnēs Facebook un Instagram, kā arī muzeja tīmekļa vietnē. Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas KultūrELPA atbalstu.