Jūlija sākumā Mālpilī svinēs vērienīgus zemeņu svētkus

Jau otro gadu Mālpilī šī gada 2. jūlijā tiks svinēti zemeņu svētki, tādejādi godinot Latvijas vasaras kulta ogu. Svētku laikā tā apmeklētājiem būs iespēja ne tikai degustēt un iegādāties gardās vasaras ogas, bet doties ekskursijā uz zemeņu laukiem Sidgundā, iepazīties ar amatnieku un mājražotāju piedāvājumu, dienas garumā klausīties koncertus un piedalīties dažādās atrakcijās, savukārt vakarā doties uz lauku zaļumballi.

Zemeņu svētku idejas autore un viena no organizatorēm Kristīne Jonīte – Jurkevica: “Katrai Latvijas vietai ir sava identitāte, savi svētki un darbi ar kuriem lepoties! Mālpilī ir plašākie zemeņu lauki Latvijā un čaklākie uzņēmēji, kuri audzē zemenes. Tāpēc uzskatu, ka ir pamatoti tieši šeit rīkot svētkus par godu vienam no Latvijas vasaras simboliem – zemenei ! Vienlaikus godinot darba tikumu un darba augļus!”

Kristīne Jonīte – Jurkevica stāsta, ka Mālpilī  zemenes audzē slēgtās platībās un atklātos laukos vairāk kā 27ha plašumā. Šeit ir pirmās ogas maijā un pavisam vēlas ogas oktobrī. Gara un garšīga ogu sezona gandrīz pusgada garumā lutina Latvijas iedzīvotājus, tāpēc mālpilieši aicina visu Latviju doties uz Mālpili un kopā svinēt zemeņu sezonu. 

Uģis Mitrevics, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs: “Siguldas novads izsenis ir bagāts ar unikāliem un iniciatīvas bagātiem uzņēmējiem. Esmu lepns par Siguldas novada Mālpils pagasta uzņēmējiem un šī pasākuma plašo organizatoru komandu, kura radījusi svētkus, uz kuriem dodas cilvēki no visas Latvijas, veicinot Mālpils pagasta atpazīstamību un jaunu tūrisma piedāvājumu Siguldas novada teritorijā.”

Zemeņu svētku radīšanā aktīvi iesaistās vietējie iedzīvotāji un uzņēmēji, jo zemenes iedvesmo cept kūkas, vārīt ievārījumus, meistarot kokteiļus, šūt kleitas, somas un apakšveļu, radīt traukus, dekorus un rotas.


Svinīga svētku atklāšana paredzēta plkst. 14.00 Mālpils Kultūras centra pagalmā, taču jau pirms tam Mālpils pagasta un Siguldas novada iedzīvotāji varēs darboties un tirgoties Mālpils pagasta sirdī.

Mālpils zemeņu svētkus rīko Mālpils Kultūras centrs sadarbībā ar iedzīvotāju iniciatīvu grupu “Mālpils iedvesmo”, kā arī pateicoties Siguldas novada pašvaldības un Mālpils uzņēmēju atbalstam.

 Ieeja zemeņu svētku dienas pasākumos – bez maksas.

Zemeņu svētku programma:

  • plkst. 11.00 Mālpils centrā, bērnu laukumā, notiks ciguna nodarbība vecākiem ar bērniem “Dzīvības spēka modināšana”;
  • no plkst. 12.00 Nākotnes ielā rosīsies amatnieku un mājražotāju tirdziņš, kurā varēs iegādāties preces, kuru dizainā vai sastāvā izmantotas zemenes. Varēs arī iegādāties dažādas skaistumlietas, mājražotāju gardumus un īpašas zemeņu piparkūkas;
  • no plkst. 12.00 līdz 18.00 pie Mālpils muižas būs iespēja pacelties gaisa balonā un redzēt svētkus no augšas;
  • no plkst. 14.00 līdz 18.00 aiz Mālpils Kultūras centra gan lieliem, gan maziem būs iespēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās un izklaidējošās aktivitātēs;
  • plkst. 15.00 Mālpils Kultūras centra pagalmā varēs apmeklēt svētku izglītojošo programmu, kuras laikā “Augusta zemenes” saimnieks un agronoms Guntars Dzērve stāstīs par veiksmīgu zemeņu audzēšanas noslēpumiem un pieredzes stāstu “Katrai ģimenei savu zemeņu dobi!”;
  • plkst. 17.00 Mālpils Kultūras centra pagalmā koncertā “Zemeņu virpulī” uzstāsies Mālpils Kultūras centra un viņu draugu amatiermākslas kolektīvi,
  • no plkst. 17.00 līdz 20.00 darbosies fotostudija “Mālpils zemeNes” ogu laukos Sidgundā.
  • No plkst. 20.00 Mālpils Kultūras centra pagalmā uzstāsies atraktīvais ansamblis “Ziņģes brāļi”, bet svētku noslēgumā, no plkst. 21.00 līdz pat 2.00, zemeņu svētku apmeklētājus bezmaksas koncertā-zaļumballē priecēs grupa “Jauno Jāņu orķestris” un leģendārā rokgrupa “Līvi”.