Katru dienu daba mums uzglezno bildes ar bezgalīgu skaistumu./Dž.Ruskins

Izvēloties dabas taku apmeklējumu, vērts ieteikt arī atpūtas brīdim paredzētās atpūtas un piknika vietas tuvējā apkārtnē. Staigājot, skrienot vai pārvietojoties ar velosipēdu, izteikti tiek patērēta enerģija, ko izsmeļot, tikpat svarīgi ir arī to pēcāk uzņemt. Piedāvājam pastaigu takas ar piknika iespējām mežos un gar takām, pie upes un pie dabas apskates objektiem, vietām, lai apstātos un smeltos spēku ceļa turpinājumam.

ReWild piedzīvojumi dabā

ReWild – tas ir stāsts par vērtībām, par laika pavadīšanu dabā, par aizraujošiem piedzīvojumiem, kuri veido kopīgas atmiņas. Ikkatrs pats un ikkatra komanda tiek nodrošināta ar melno mugursomu, kurā ir 5 saliedējoši un izklaidējoši uzdevumi, kas jāpilda maršruta kontrolpunktos – pārdomātu pastaigas maršrutu, kas aizvedīs līdz Siguldas skaistākajām vietām un GPS iekārtu, kas ļaus nenovirzīties no maršruta.

Interaktīvā spēle Vāvere.eu

Pieejami divi spēļu maršruti “Sigulda – mazais loks” un “Iepazīsti Siguldu”, tiem, kuri grib kārtīgi kājas izlocīt.

“Sigulda – mazais loks” –  veidota, lai dotu iespēju iepazīt Siguldu tiem, kas vēlas doties nelielā pastaigā un priecāties par skaistām ainavām, tāpēc maršrutā norādīti arī skatu punkti uz Gaujas senieleju.

“Iepazīsti Siguldu” – veidota, lai apmeklētu zināmas un ievērojamas vietas pilsētā, piemēram, Bobsleja un kamaniņu trasi un kultūras centru “​Siguldas devons”, dotos pastaigā pa dabas takām, kā arī apmeklētu interesantas un mazāk zināmas vietas. 

DABAS MARŠRUTI

Maršruts Sigulda – Krimulda – Sigulda 15 km vai 8 km

Maršrutā iekļautas izcilākās Siguldas apkaimes skatu, ainavas un dabas vērošanas vietas. Taču, lai tās izjustu, būs jāiepazīst Gaujas senlejas reljefa stāvie kritumi un kāpumi. Neaizmirstiet paņemt līdzi fotokameru, lai iemūžinātu, kādu apburošu skatu, kas paveras un senleju! Garākais 15km maršurta posms ved gar Ķeizarskatu, no kura paveras brīnišķīga ainava.

Maršruta posmā no Siguldas līdz Krimuldai vedīs romantiskais Krimuldas Serpentīna ceļš vai koka kāpnes līdz pat Krimuldas muižai. Pašā augstākajā kraujas vietā, netālu no Mednieku namiņa Krimuldas pusē atrodas speciāli labiekārtota piknika vieta ar nojumi – “Vigvamu” (koordinātas 57.160750; 24.827074), skatam paverot brīnišķīgu ainavu tāli.

Šajā maršrutā papildus apskatāmas vēl citas, ļoti skaistas vietas – Piķenes krauja un Aunapieres ala.

Aizrauj elpu! No Siguldas pils kvartāla līdz Vējupītes gravai 10 km

Izaicinošs maršruts visiem, kuri nav raduši pārvarēt stāvās Siguldas nogāzes, taču tas ir tā vērts, lai tepat, blakus pilsētai, ieraudzītu patiesi aizraujošu dabas varenību, mežonīgās upītes, smilšakmens atsegumus un alas.  Stāvās gravas nogāzes aizrauj elpu ne vien burtiski, bet arī liek sajūsmā tvert mirkli fotogrāfijās. Ejot pa Vējupītes gravu līdz Gaujai, atradīsiet šeit labiekārtotu piknika un ugunskura vietu ar labierīcībām (koordinātas 57.177284; 24.859400). Maršruta sākuma un beigu punkts ir pilsētas sirds – Siguldas pils kvartāls. Maršruts nav marķēts, taču tajā izvietotas norādes uz dabas un tūrisma objektiem.

Mežonīgās Vējupītes grava un Paradīzes kalns 10 km

Tikai 2–3 km attālumā no Stacijas laukuma atrodas dziļā Vējupītes grava un Gaujas senleja, kurā meklējami interesanti dabas objekti un novērojama mazskarta savvaļas daba. Maršruts piemērots gājējiem, kurus nebaida kāpieni pa dziļās Vējupītes gravas stāvajām nogāzēm. 

Brīnumskaistais maršruts – Mežonīgā Vējupītes grava un Paradīzes kalns  – ir apmēram 10 km garš, bet iespējams apskatīt dabas objektus arī atsevišķi, piebraucot ar automašīnu pie Gleznotājkalna, Pēteralas vai Sateseles pilskalna. Ejot pa Vējupītes gravu līdz Gaujai, atradīsiet šeit labiekārtotas piknika un ugunskura vietas (koordinātas 57.177284; 24.859400).

Raganu katla maršruts 10km

Raganu katls – ir milzīga sulfozijas piltuve jeb grava, kura izveidojusies dažādu ūdensteču darbības rezultātā. Šī grava no ielejas puses izveidojusies kā daļēji nošķelts 30m augsts un 20m plats cilindrs. Klinšu sienu maksimālais augstums ir 20 metri. Tā iekšpuse atgādina ģeoloģijas muzejā izvietotu panorāmu, kas raksturo iežu sagulumu, slāņu uzbūvi, iežu slāņojumu un krāsu izmaiņas.

Pie Raganu katla skatu punkta izvietota piknika vieta pašā meža vidū (koordinātas 57.176576; 24.884591).

Kubeseles dabas un vēsture taka 3,6 km

Kubeseles dabas takas garums ir 3,6km.  Tā aizved aptuveni vienas stundas garā ceļojumā cauri neskartai dabai kopā ar Runtiņupītes čalošanu gar lībiešu valdnieka Kaupo kapu. Ceļotāji automašīnu var atstāt netālu no dievnama esošajā stāvvietā. Maršruta sākumposmā atrodas arī “Ceļinieku namiņš”, kas ir atvērts 24/7 un tajā apskatāma izstāde par Krimuldas vēsturi, savukārt 100m tālāk atradīsiet arī ugunskura vietu ar galdiņu – pēc apļveida maršuta iziešanas, šeit var ieplānot pikniku.

Sigulda – Murjāņi (Rāmkalni) 20 km (vienā virzienā)

Īpaši garo taku cienītājiem – maršruts Sigulda – Murjāņi – Sigulda aptver interesantus dabas objektus – Ziedleju klintis, Katlapu iezi, Lielo akmeni, Kubeseles dabas taku u.c. Maršruts piemērots aktīviem cilvēkiem, kas teritoriju starp Inčukalnu un Siguldu vēlas iepazīt no pavisam cita skatu punkta. 

Sigulda – Līgatne 30 km (vienā virzienā)

Īpaši garo taku cienītājiem – maršruts piemērots aktīviem gājējiem vai velobraucējiem, kuri gan skatos, gan izjūtās vēlas veikt ceļojumu pa Baltijas iespaidīgākās upes senleju. Maršruts atrodas Gaujas Nacionālajā parkā.

Sigulda – Allaži 25.8 km

Īpaši garo taku cienītājiem – ainaviski daudzveidīgs maršruts, kas kājāmgājējus un arī velobraucējus priecēs gan ar skaistiem mežiem Gaujas senlejas krastos, gan Allažu dabas taku ainavām. Maršrutā iekļauti vairāki Latvijā neparasti vai citādā ziņā izcili dabas objekti, kā Linezers, Černausku akmens, Černausku dižozols un Mežmuižas avoti.

Dodoties Allažu puses virzienā, ieplānojot apskatei Kaļķugravas avotus, iespējams izmantot arī piknika vietu (57.101009; 24.798320). Kaļķugravas (Mežmuižas) avoti ir Latvijai neparasts ģeoloģisks objekts Allažu pagastā. Avoti iztek no Kaļķugravas nogāzes un, atkarībā no nokrišņu daudzuma, avotu skaits svārstās no 3-14 avotiem. Avoti ir unikāli ar to, ka avoti šeit veido avotkaļķus. Lejpus avotiem esošā dzirnavu dīķa gultne iekrāsojusies īpatnējā zaļganā tonī. Teritorija atbilst Natura 2000 teritorijas izveidošanas kritērijiem, tādēļ ar likumu “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” liegums noteikts kā Eiropas nozīmes aizsargājamā teritorija — Natura 2000. Apmeklējums ar ziedojumiem pasta kastītē.

Viena diena Mores apkārtnē 43 km

Šis maršruts vairāk piemērots velobraucējiem, kā arī auto braucējiem. Ceļa posmu ieskauj vairāki pauguri un Sudas purva apkārtne, kas līkumoto ceļu padara interesantu ceļotājiem. Maršrutā iekļauti vairāki kultūrvēsturiski nozīmīgi apskates objekti, piemēram, Mores kauju piemiņas parks ar ugunskura un piknika vietu (koordinātas 57.081446; 25.091550). Iepriekš vienojoties, vieta piknikam pieejama arī pie Mores kauju muzeja.

Pastaigu taka gar Gaujas labo krastu

Ja par savu galamērķi esi izvēlējies Gaujas labo krastu – pastaigu taku gar Gauju – no Gaujas tilta līdz Siguldas novada Tūrisma informācijas centram “Gūtmaņala”, tad zini, ka pašā upes krastā ir ierīkota piknika vieta (ar 3 ugunskura vietas iespējām), kur ļauts kurināt ugunskuru, lai uzceptu līdzi paņemto maltīti vai vienkārši nesteidzīgi malkotu savu mīļāko karsto dzērienu (koordinātas 57.172252; 24.849417). Tikai atceries: “Dabā ejot, ko atnesi, to aiznes! (domāsim par atkritumiem un kur tos nesam/izmetam). Takas apskati var apvienot ar pastaigu maršrutu: Sigulda – Krimulda – Sigulda vai velomaršrutu: Siguldas klasika Gaujas Nacionālajā parkā.

Fischer slēpošanas centra meža trases

Pie Fischer slēpošanas centra blakus esošajā meža teritorijā ir izveidotas un nomarķētas jaunas meža trases, kas pavasarī, vasarā un rudens sezonā tiek izmantotas gan ikdienas treniņiem, gan sacensībām visiem interesentiem, kas vēlas pavadīt aktīvu laiku svaigā gaisā staigājot, nūjojot, skrienot vai braucot ar riteni. Visām trasēm sākuma un beigu punkts ir Fischer slēpošanas centrā.

Kopumā nomarķētas piecas dažāda garuma un grūtības pakāpes trases, sākot no 2 km līdz pat 16 km. Trases veidotas uz garākās 16 km trases bāzes apļa ar iespēju izvēlēties vairākas cilpas, kas saīsinās trasi līdz vēlamajam: 2 km, 4 km, 8 km vai 12 km.

Visu marķēto trašu kopējā karte pieejama PDF formātā: šeit.

Lēdurgas dendroparks

Gadu gaitā Lēdurgas Dendroparks kļuvis par dabas un kultūrvēsturisku aizsargājamu objektu. Šeit atrodams neizsmeļams materiāls kokaugu pētniekiem, jo Lēdurgā sekmīgi aug un pārziemo daudz Ziemeļvidzemē neizturīgu kokaugu sugu un šķirņu. Arī Lēdurgas centrā – Lēdurgas Evanģēliski luteriskās baznīcas pakājē, atrodama piknika vieta ar vairākiem galdiem

Reizē ar apmeklētāju skaita pieaugumu dabas takās, pieaug arī atkritumu skaits, tāpēc:


-nenes līdzi neko lieku, lai nerastos vēlme no tā pusceļā atbrīvoties;
-nemeklē mazās atkritumu urnas pārgājienu maršrutos mežā, purvā vai citviet dabas objektos, bet gan nes tos sev līdzi un izmet lielajās atkritumu tvertnēs, piemēram, stāvlaukumos!


Kāpēc?
Bieži vien putni un dzīvnieki, meklēdami kaut ko ēdamu, urnu saturu iznēsā pa apkārtni, sekmējot vides piesārņojumu.
Mums šķietami nevainīgie iepakojumi var kļūt par nāves slazdiem rāpuļiem, putniem un dzīvniekiem.

Visu šo iemeslu dēļ daudzviet pasaulē, tostarp Igaunijā, īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās atkritumu urnas vairs nav atrodamas.

#Dabā ejot. Ko atnesi, to aiznes! Dabas aizsardzības pārvalde WWF