Vairāk nekā 30 maršruti, kilometriem garas takas un simtiem pakāpienu trepes ir tikai daļa no brīvdabas atpūtas iespējām Siguldas novadā. Papildu tam rudenī paveras patieso dabas objektu nokrāsas, kad, nobirstot rudens lapām, var ieraudzīt iespaidīgo gravu – Raganu katlu, uzkāpt Vikmestes pilskalnā, saskatīt Vējupītes gravas pakāpienus vai sarkanīgos smilšakmens atsegumus Sateseles kanjonā visā savā krāšņumā.
Ieplānojiet brīvdienu aktīvajai atpūtai kādu no šiem dabas maršrutiem, kuros redzēsiet arī skaistus smilšakmens atsegumus, kuri šobrīd ir labi saskatāmi un izceļas uz dabas fona.
Maršruts “Vikmestes taka un pilskalns” ir līnijveida aptuveni 3km gara taka, kuru iespējams sākt vēsturiskā serpentīna ceļa pakājē (koordinātas), vai no stāvlaukuma pretī Reiņa trasei (koordinātas). Vikmestes dabas taka tiek saukta arī par Neskartās dabas taku, kuru 1990. gadā kopīgi veidoja Gaujas Nacionālā parka darbinieku bērni un jauniešu grupa no ASV. Ja veiksiet maršrutu turp-atpakaļ, jums būs nepieciešama aptuveni viena stunda. Maršrutā apskatāmi tādi objekti kā Vikmestes upīte, pilskalns ar atpūtas soliņu, smilšakmens ieži, kā arī netālu no takas aicinām apmeklēt arī Krimuldas pilskalnu un muižu, serpentīna ceļu un Gūtmaņalu.
Maršruts “Aizrauj elpu” ir īpaši krāšņs no dabas daudzveidības viedokļa, taču prasīs arī krietnu piepūli, pievarēt stāvās kāpnes Vējupītes gravā. Šis ir aptuveni 10km garš lokveida maršruts ar sākuma un beigu punktu – Siguldas pils kvartālā (koordinātas) un tam nepieciešamas 2-3 stundas. Veicot šo maršrutu, jums būs iespēja apskatīt Krusta kalnu, Pētera alu, Sateseles pilskalnu un kanjonu, Kraukļu aizu un alu, Paradīzes jeb Gleznotāju kalnu, kā arī aicinām ieplānot papildu laiku, lai apmeklētu Livonijas ordeņa pili un Siguldas Jauno pili, kura, pēc vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem, vēra durvis apmeklētajiem tikai 2021. gada vasarā. Šis maršruts nav piemērots velobraucējiem!
Maršruts “Gaujas senielejas labākās skatu vietas” ved no Siguldas uz Krimuldu un atpakaļ (lokveida maršruts). To ir iespējams sākt no Siguldas tūrisma informācijas centra (koordinātas) vai jūsu izvēlēta punkta. Maršruta īsākais loks, kas ved tieši gar Gaujas krastiem, kurā redzamas Velnalas klintis, ir aptuveni 8km garš un tam būs nepieciešamas aptuveni 2-3 stundas. Ja esat gatavi pievarēt stāvās Gaujas krastu nogāzes, tad šo maršrutu ir iespējams veikt ar kalnu velosipēdu. Mazais 8km loks ir īpaši izteiksmīgs ar skatu uz Velnalas klintīm, ceļā šķērsosiet kājinieku tiltu un Gaujas tiltu, kā arī redzēsiet Mazo Velnalu, Aunapieres alu, izstaigāsiet Piķenes krauju u.c.
Maršruts “Raganu katls” ved no Siguldas tūrisma informācijas centra (koordinātas) uz iespaidīgu sufozijas piltuvi jeb gravu, sauktu par Raganu katlu un pie tā atradīsiet arī piknika vietu ar galdiņiem un ugunskura vietu. Maršruts ir aptuveni 10km garš (daļēji lokveida) un tam būs nepieciešamas 2-3 stundas. Pa ceļam apskatāmi tādi objekti kā Sateseles pilskalns un Pētera ala. Šis maršruts nav piemērots velobraucējiem!
Maršruts “Kubesles dabas un vēstures taka” ir lokveida maršruts ar sākuma un beigu punktu ir pie Krimuldas baznīcas stāvlaukuma (koordinātas). Tas ir aptuveni 4km garš un tam nepieciešama aptuveni 1,5 stunda, kas padara to pieejamu arī ģimenēm ar bērniem (bet ne ratiem!). Maršrutā var apskatīt Kubeseles alu jeb Runtiņalu, kura ir aizsargājams ģeoloģisks objekts, kā arī vairākkārt šķērsojot Runtiņu, lokveida taka nonāk pie Saulstaru alas smilšakmens atsegumā. Īpaši jāizceļ vēsturiskā ekspozīcija, kas atrodas maršruta sākumā – Ceļinieka namiņā, un vēsta par Krimuldas vēstures lappusēm 13.–19. gadsimtā. Šis maršruts nav piemērots velobraucējiem!
Maršruts “Sigulda-Līgatne”, kas ietverts arī garās distances maršruta “Mežtaka” 5. posmā, piedāvā apskatīt Vējupītes gravu, Paradīzes jeb Gleznotāju kalnu, Kraukļu aizu un alu, stāvos Gaujas krastus un smilšakmens atsegumus, īpaši tuvāk Līgatnei. To ir iespējams veikt kā lokveida maršrutu vai tikai vienā virzienā, ja vēlaties turpināt nākamo “Mežtakas” posmu vai izmantosiet vilcienu starp Siguldu un Līgatni. Piemērots arī velobraucējiem. Līnijveida posms gar Gaujas krastiem ir aptuveni 24km garš un tam būs nepieciešamas 4-5 stundas, savukārt lokveida maršruts sasniedz aptuveni 46km garumu un braucienam ar velosipēdu nepieciešamas 4-5 stundas, savukārt ar kājām divreiz vairāk laika 8-10 stundas.