Siguldas apkārtne ir ar alām visbagātākā visā Latvijā un ikviena no šajā apvidū atrodamajām alām ir unikāla un aizsargājama. Tumšās un vēsās alas ir kā dabas radītas laboratorijas ar ļoti trauslu un pārsteigumiem pilnu pasauli. Piedzīvo Siguldu kā pētnieks, ieraugot alas no citu skatu punkta – kā senus, noslēpumainus un nostāstiem pilnus dabas veidojumus.
Brīvdienu aktīvajai un izzinošajai atpūtai, izvēlieties kādu no šiem dabas maršrutiem, kuros nepaiesiet garām iespaidīgajām un leģendu apvītajām alām!
Izvēloties maršrutu “Turaidas gravas un alas” iespējams iekrist alu pētniecības azartā. Šeit iespējams apmeklēt pat 5 dažādas alas, ja nedaudz novirzīsieties no maršruta plāna. Uzsākot gaitu no Gaujas Nacionālā parka autostāvvietas, droši virzieties uz Nacionālā parka pērli – Gūtmaņalu, kas ir lielākā, vecākā un visvairāk apmeklētākā ala Latvijā. Turpat netālu atradīsiet arī Viktora alu un Mazo alu. Maršruts ved uz Turaidas muzejrezervātu, no kura tālāk, sekojot norādēm nokļūsiet Dainu kalnā un izvēloties trepes uz leju turpināsiet ceļu pa Dainu ceļu. Šajā vietā nepieciešams būt īpaši vērīgiem, jo tepat slēpjas Turaidas ala (koordinātas: 57.18095299148961, 24.85209063349897). Tomēr ja vēlaties maršrutu padarīt vēl interesantāku, tad sekojot koordinātām šajā apvidū iespējams arī uzmeklēt Blusu alu (koordinātas: 57.18559137155988, 24.86880998490298). Blusu ala tika atklāta un atrakta no smilšu aizbiruma 1992.gadā un tā savu nosaukumu ieguvusi alā dzīvojušo jenotsuņu blusu dēļ, kas alas atklājējiem pēc alas atklāšanas piemetušās. Senos laikos, kad tur dzīvojuši āpši, tā tika saukta par Āpšu alu. Der zināt! Šī ala ir sasniedzama, dodoties pāri purvainai pļavai un izejot cauri meža takai, tāpēc ieteicams izvēlēties piemērotus apavus un apģērbu.
Maršruts „Augu vērošana Piķenes kraujā” ļauj izbaudīt Gaujas senielejas dabas dažādību. Uzsākot ceļu no Krimuldas muižas un sekojot maršrutam šajā ceļa posmā iespējams ieskatīties trīs dažādās alas. Sākot ar Aunapieres alu, kura atrodas Piķenes kraujas vidusdaļā, tālāk virzoties pa maršrutu skatam pavērsies Mazā Velnala, kura atgādina deguna nāsis un Velnalu. Velnala ir sena pagāniska kulta vieta ap kuru apvītas dažas teikas un nostāsti. Šo alu iespējams aplūkot tikai no upes pretējā krasta, šķērsojot Gauju pār kājnieku tiltu.
Maršrutā „Mežonīgā Vējupītes grava un Paradīzes kalns” skatam paveras daudzveidīgas, neskartas dabas bagātības. Maršrutu uzsākot no Siguldas dzelzceļa stacijas, tālāk, dodoties Satezeles pilskalna virzienā un turpinot ceļu pa Vējupītes gravu līdz pat Gleznotājkalnam, iespējams apmeklēt divas sarkanīgo smilšakmeņu alas- Pētera alu, kura atgādina plaisveidīgu nišu un Kraukļu alu – nelielu trīsstūrveida alu, kura savu nosaukumu ieguvusi pateicoties senai teikai.
Maršruts „Kubeseles dabas un vēstures taka” ieved īpašā ceļojumā, kuru pavada Runtiņupītes čalošana. Maršruts sākas no Latvijas senākās lauku baznīcas – Krimuldas baznīcas, ceļu turpinot līdz pat straujajiem Gaujas lokiem. Jau ceļu uzsākot, iespējams aplūkot Kubeseles alu. Ala atgādina lielu istabu ar plašām durvīm. Var saredzēt, kā, pazemes ūdeņiem plūstot caur ūdens caurlaidīgiem, sīkiem smilšakmens slānīšiem un plaisiņām, ir nogulsnējies dzelzs hidroksīds, veidojot rūsganu, sīku slānīšu kārtojumu. Tālāk, turpinot iesākto maršrutu, skatam paveras arī Saulstaru ala, kuru veidojis miljoniem gadus vecs Devona smilšakmens nogulumiezis.
Siguldas novada Inčukalnā atrodas Inčukalna Velnala (koordinātas: 57.126895344357706, 24.638471111479895). Šī ir teikām apvīta ala, kas tumšajā dziļumā glabā daudzus noslēpumus. Velnalas iekšpusē vienmēr dzirdams kluss pazemes ūdens tecējums un valda noslēpumaina pustumsa. Netālu atrodas vigvams piknikam, Medību pils un diska golfa zona.
Ziemas ala (koordinātas: 57.162707074235676, 24.88286109839607), kuru var saukt arī par ledus alu, jo ziemas laikā pusi no šīs alas ieejas nosprosto ledus, kas alas iekšpusi padara līdzīgu ledus alai. Der zināt! Šai alai iespējams piekļūt dodoties lejup pa stāvu nogāzi, kurā nav takas vai cita tūrisma infrastruktūra. Sliktu laikapstākļu gadījumā piekļuve pie šīs alas var būt apgrūtināta. Ieteicams izvēlēties piemērotus apavus un apģērbu.
Aicinām atcerēties!
Visas alas atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā un lūdzam izturēties ar izpratni un cieņu pret senajiem ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem, kas glabā zemes veidošanās vēsturi! Skrāpēt uzrakstus alas sienās ir aizliegts! Aicinām būt uzmanīgiem, ja alu apmeklējiet ziemas laikā – šeit, ar asajiem nagiem ieķērušies alas sienās, mēdz ziemot sikspārņi.