Leģendas vēsta, ka Inčukalna melnais kaķis klīst pa mežiem un pļavām, nesot sev līdzi veiksmes noslēpumus. Dodies uz Inčukalnu izzināt, ko melnais kaķis apvijis ar veiksmi un laimi!
Inčukalna nosaukuma un tā ģerboņa rašanās
Inčukalns ir tiešais tulkojums no vācu valodas vārda Hinzenberg. Vēstures avotos norādīts, ka apdzīvotā vieta Hinzenberg pirmo reizi minēta 1436. gadā, saistībā ar zemes lēni cilvēkam uzvārdā Hince (no vācu val. Hinze). Sens nostāsts vēsta, ka Hincenbergam bija savs kaķis, kuru sauca Incis. 2011. gada 7. janvārī Inčukalna pagasts ieguva savu ģerboni – izliekti dalīts pēdā ar zeltu un zaļu, uz dalījuma melns kaķis ar sudraba plankumiem.
Ieskats Inčukalna vēsturē
Inčukalna nosaukums atrodams vēstures avotos kopš 15. gadsimta. Ciems izveidojies uz Inčukalna muižas Hinzenberg zemes. Pagasta teritorijā atradās ķieģeļu ceplis, čuguna lietuve, vara kausētava, stikla fabrika, papīra manufaktūra un māla trauku darbnīca.
Apdzīvotā vieta straujāk sāka attīstīties pēc Inčukalna (Hincenbergas) dzelzceļa stacijas izbūves 19. gadsimta. 80. gados. Pagasts daudz cieta Pirmā pasaules kara laikā, kad tika nopostītas vairākas mājsaimniecības un ēkas, tostarp pagasta nams, stacija, muižas kungu māja un arī Vangažu baznīca.
1925. gadā Inčukalnam piešķīra biezi apdzīvotas vietas statusu. Agrārās reformas laikā Inčukalna muiža tika sadalīta jaunsaimniecībās.
Padomju otrreizējās okupācijas laikā 1945. gadā pagastā tika izveidotas Inčukalna un Griķu ciema padomes, bet Inčukalna pagastu 1949. gadā likvidēja. 1954. gadā Griķu ciems tika pievienots Inčukalna ciemam. 1961. gadā daļa ciema teritorijas tika pievienota Vangažu strādnieku ciematam un 1977. gadā daļa Krimuldas ciemam.
1990. gadā tika atjaunots Inčukalna pagasts. 2006. gadā pagasts tika pārveidots par Inčukalna novadu. 2009. gadā novads tika apvienots ar Vangažu pilsētu. 2021. gadā administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Inčukalna novads tika sadalīts, proti, Vangažu pilsēta tika iekļauta Ropažu novadā, bet Inčukalna pagasts – Siguldas novadā.
Apskates objekti
Inčukalna Tautas nams – tiek rīkoti dažādi pasākumi un izstādes.
Informācija par pasākumiem ŠEIT
Inčukalna kopienas centrs “Vecais pasts” – Inčukalna Kopienas centra “Vecais pasts” ēkā īstenos satura un formas ziņā daudzveidīgus kultūras un mūžizglītības pasākumus, kā arī dažādas iniciatīvas, nodrošinot vietējās kultūrvēsturiskās vides, identitātes un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību.
Inčukalna Medību pils – Inčukalna Medību pils uzcelta 1914.gadā pēc Baltijas naftas bāzes direktora barona fon Zoberharda pasūtījuma. Tā bijusi dāvana barona meitai un trim dēliem. Ēka veidota jūgendstilā – brūnā ozolkoka dēlīšu apdare pils augšējam stāvam atgādina čiekuru zvīņas (šodien to imitē bitumena materiāls), arējai apdarei izmantots šūnakmens, kārniņu jumta segums, katrs logs atšķirīgā formā un izmēros.
Šodien mājas iekšpusē ir daļēji saglabājušās orģinālās parketa grīdas, orģinālie logu rāmji ar stikliem, slēģu sistēmām un rulo žalūzijām, pirmā stāva kristālstikla durvis, griestu un sienu rotājumu fragmenti. Kā arī apmeklējot Medību pili būs iespējams redzēt porcelāna traukus, figūras un gleznas.
Hincenbergas muižas parks un padomju karavīru brāļu kapi – Vieta, kur reiz atradās plašā Hincenbergas muiža, bet tagad iekopts parks un kritušo karavīru piemiņas vieta. Reiz Hincenbergas muiža bija pasakaina vieta, kurā dzīvoja turīgi ļaudis. Muižai bija vairākas ēkas, kurās varēja sastapt amatniekus, graudniekus un citus muižas kalpotājus, kā arī liels ābeļdārzs, alus darītava un vīna pagrabi.
Kara laikā 1919. gada vasarā muiža tika nopostīta, un līdz šim brīdim tās vienīgie palikušie liecinieki ir senas, aizsargājamas Holandes liepas, kas piepilda muižas parku.
Dodoties cauri muižas parkam, nonāksi Padomju karavīru brāļu kapos, kas ir kļuvusi par atdusas vietu Otrā pasaules karā kritušiem Padomju armijas karavīriem. Šajā vietā izvietota Guntas Zemītes metāla skulptūra “Mātes tēls ar degošu liesmu rokās”, kas radīta, lai godinātu kritušos.
Inčukalna Velnala – teika vēsta, ka šajā alā ir dzīvojis pats velns līdz brīdim, kad esot sadusmojies Pērkona tēvs. Pērkona tēvs esot spēris velnam, bet neesot trāpījis un nošķēla lielu klints gabalu. Velns sapratis, ka alā nebūs miera un tāpēc alu pametis. Ejot uz Velnalu, ceļš iet cauri gar plašām pļavām, kurās ir redzami lieli, nokaltuši koki. Velnalas noskaņa ir neparasta – tās iekšpusē dzirdams kluss pazemes ūdeņu tecējums un valda noslēpumaina pustumsa.
Bonsai parks – Bonsai mākslas pirmsākumi meklējumi tālo austrumu kultūrās, taču tas ieņem arī savu popularitāti Eiropas sabiedrībā. Bonsai māksla sniedz relaksāciju, dabas skaistumu un mieru, kā arī jaunas zināšanas. Bonsai parkā ir iespējama parka apskate, meistarklases, bonsai tirdzniecība, iespēja svinēt kādu pasākumu, iespēja izbaudīt bonsai pirti un pirts rituālu, kā arī ir iespēja piedzīvot tējas ceremoniju.
Atpūtas parks “Rāmkalni” – piedāvā aizraujoši un jautri pavadīt dienu visai ģimenei! Parkā atrodas dažādas atrakcijas un rodeļu trase. Savukārt Ziemas sezonā šeit atrodas slēpošanas trase, tā ir ar 200 metru garu nobraucienu un diviem enkuru pacēlājiem. Pieejami instruktori un inventāra noma.
Vangažu Evaņģēliski Luteriskā baznīca – 17. gadsimtā Vangažos tika uzcelta neliela guļbūves ēka bez torņa. Jauno mūra ēku atklāja 1789. gadā, kura darbojās līdz pat 20. gadsimta. Karadarbības rezultātā baznīca tika nopostīta. 20. gadsimta 90. gados baznīcā atradās padomju okupācijas laikā izgaiņātā draudze un veica ēkas atjaunošanas darbus, kā arī restaurēja altāri.
Inčukalnā un tā pagastā ir iespējams arī gardi paēst
Pašā Inčukalna centrā atrodas ģimenes picērija “Muškenbānis” , kas piedāvā malkas krāsnī ceptas Neapoles tipa picas savā īpašajā interpretācijā. Picērijas ēdienkartē ir gan tādas klasiskas vērtības kā Margarita un picas ar salami vai prosciutto, gan arī īpašās picas – Muškenbāņa asā, Baraviku un Inčukalna speciālā. Picērijā valda mājīga un draudzīga atmosfēra, lieliski piemērota gan ģimenes vakariņām, gan draugu tikšanās reizēm.
Turpat netālu ir atrodams arī krodziņš “Pavards”, kas piedāvā kompleksās pusdienas katru darba dienu, kā arī ir iespēju pasūtīt ēdienus un dzērienus no plašā piedāvājumu klāsta. Ēdienu var ņemt līdzi vai ēst uz vietas. Siltajā laikā var baudīt maltīti krodziņa terasē.
Dodoties no Inčukalna uz Rīgas pusi ir krogs “Sorbas”, kas tika atvērts 2006. gadā un kopš tā laika priecē apmeklētājus piedāvājot plašu ēdienu izvēli, kā arī īpašos brīvdienu piedāvājumus un kompleksās pusdienas. Vasaras sezonā iespējams paēst arī kroga āra terasēs. Kroga iekštelpās ierīkots arī bērnu stūrītis.
Kā arī virzienā uz Rīgu iespējams piestāt pie “Brāļa Kebabs”. Brāļa Kebabs ir mājīga un gardēžiem draudzīga vieta, kur vienmēr tiek piedāvāti svaigi un sulīgi kebabi, garšīgi burgeri un dažādas uzkodas. Uzņēmums lepojas ar autentisku garšu, kvalitatīvām sastāvdaļām un sirsnīgu apkalpošanu, kas rada īpašu atmosfēru gan vietējiem, gan ceļotājiem.
Savukārt dodoties Siguldas virzienā no Inčukalna iespējams iegriezties “Maize & Delikateses” Rāmkalnos – picērija, maiznīca, veikaliņš. ‘’Bella Pizza’’ – skaistumu un garšu var atrast ne tikai Itālijā, bet tepat Latvijā – Rāmkalnos. “Bella Pizza” jeb “skaistā” pica tiek cepta uguns krāsnī, mīklai izmantojam īstus itāļu picu miltus. Picu mērces ir pašu gatavotas, kur tiek pievienots gards siers un citas piedevas.
Nakšņošanas iespējas Inčukalna novadā
Viesu māja “Inčukalna Strops” piedāvā mājīgas telpas līdz 50 personām ar pieejamu lauku pirtiņu un āra kublu.
Eco SPA rezidence “Citi krasti” piedāvā romantisku atpūtu divvietīgās mājiņās ar terasi, privātu pirti, burbuļvannu, piekaramiem šūpuļkrēsliem un brīnišķīgu skatu uz upi. “Citi krasti” atrodas pašā gleznainās upes Gaujas krastā, kur pa guļamistabu logiem var vērot gan saullēktus, gan saulrietus. Mājas ir aprīkotas ar visu nepieciešamo atpūtai – dvieļi, halāti, čības, vannas piederumi, fēns.
“Zvīguļi” ir viesu nams, konferenču un atpūtas centrs Gaujā, Gaujas Nacionālā parka teritorijā – ar gleznainu un neskartu dabu no vienas puses un Siguldas šoseju (A2) no otras puses.
Viesu nams “Rācenāji” ir plašs un mājīgs viesu nams. Viesu namā ir viss nepieciešamais, lai atpūstos, nosvinētu kāzas, jubileju, ģimenes pasākumu vai vienkārši atpūstos ar draugiem. Viesu nams piemērots pasākumiem līdz 60 personām. Un tas atrodas vien divus kilometrus no Inčukalna centra.
Apmeklē Inčukalna pagastu un uzkrāj melnā kaķa veiksmi visam 2025. gadam.
Vairāk informācijas par Inčukalnā pagasta piedāvātajām iespējām atradīsi šeit!