„Līdzko es nonāku Inciemā, kas man joprojām liekas kā īstenās mājas, atmiņas sāk uzmākties ar joni. Senā, gaišā pasaule atveras, senie, jaukie ļaudis ir atkal visapkārt, un es redzu tos tik dzīvi, ka tagadne izbālē un liekas nenozīmīga – kā sapnis, salīdzinot ar pagājību” rakstnieks, dramaturgs, dzejnieks un korespondents Anšlavs Eglītis „Pansija pilī”.
Inciema torņa 2. stāvā izvietota ekspozīcija “anšlavs eglītis. jaunais cilvēks”, kurā var iepazīties ar rakstnieka dzīvesgājumu vizuāli uztveramā veidā. Veidojot ekspozīciju par rakstnieka personību un daiļradi, izveidota arī interaktīva grāmata, kura dod iespēju apmeklētājiem “sarunāties” ar Anšlavu Eglīti. 3. stāvā, nelielajā viesistabā, izveidota Anšlava lasītava. Lasītavā ir apkopota gandrīz visa rakstnieka daiļrade, tomēr dažas grāmatas vēl trūkst, tāpēc iedzīvotāji aicināti iesaistīties lasītavas papildināšanā un dāvināt Anšlava Eglīša grāmatas.
Telpa ir veidota kā grāmata – stāsts bez robežām, pilns humora, neraugoties uz grūtībām meklējot savu pašizpausmes ceļu. Ekspozīcijas dizaina pamatā izmantots “Bauhaus” mākslas virziens. Pētot un iepazīstot Anšlava Eglīša personību, veidojot ekspozīcijas dizaina konceptu neviens cits virziens nebija tik tuvs un atbilstošs, kā “Bauhaus” – nebaidīties no visa jaunā, spēt paraudzīties uz lietām no cita skatu punkta, eksperimentēt un būt “jaunajam cilvēkam” saskan gan ar Anšlava Eglīša personību, gan “Bauhaus” garu , kuri veidojušies vienlaicīgi.
Ekspozīciju iespējams apmeklēt gan individuāli, gan grupās. Vēlams iepriekš pieteikt apmeklējumu mājaslapā https://anslavseglitis.lv/booking.php, sūtot e-pastu – anslavs@sigulda.lv – vai rezervēt apmeklējumu aplikācijā Bookla https://bookla.app.link/ITFmyNlgtlb! Ieeja ir bez maksas. Lai apmeklētu ekspozīciju, jāuzrāda sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts, kurš apliecina, ka apmeklētājs ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā, un personu apliecinošu dokumentu.
Ekspozīcijā iespējams iegādāties arī izdevumu “Anšlava Eglīša dzīve trijās burtnīcās”, kas tapis sadarbībā ar Turaidas muzejrezervātu un kurā aprakstīta Anšlava Eglīša dzīve bērnībā, jaunībā un svešumā. Izdevuma cena ir 6,85 eiro.
Anšlavs Eglītis (1906—1993)
Rakstnieks, dramaturgs, dzejnieks un korespondents Anšlavs Eglītis dzimis Rīgā rakstnieka Viktora Eglīša un tulkotājas un skolotājas Marijas Eglītes ģimenē. Jau kopš skolas gaitu sākuma veidojies par patstāvīgu, neatkarīgu un radošu personību.
Skaistākos jaunības gadus Anšlavs Eglītis pavadīja Inciemā, par ko arī sarakstījis autobiogrāfisku darbu “Pansija pilī”. 1944. gadā emigrēja uz Vāciju, bet 1946. gadā uz ASV. Savu mūža otro pusi pavadīja Kalifornijā.
Anšlavs Eglītis pamatoti dēvēts par ražīgāko latviešu trimdas autoru, kopumā autors sarakstījis vairāk par 50 grāmatām. Rakstnieks dažu gadu laikā strauji ienāca latviešu rakstniecībā, valdzinot lasītājus ar neparasti spilgtu un atjautīgu izteiksmi, precīziem raksturiem, kopā savijot smalku psiholoģisku cilvēka raksturojumu ar nemanāmu ironisku piesitienu.
Darbojies Holivudas preses grupā „Hollywood press corps”, apmeklējis jaunāko Holivudas filmu pirmizrādes, ticies ar aktieriem un kino industrijas pārstāvjiem un ar jaunumiem kino pasaulē informēja latviešu lasītājus dažās trimdas zemēs. Arī par kino forumiem – Zelta Globuss un Oskars. Vērojumi iestrādāti grāmatā “Lielais mēmais” (1972), tajā atrodamas bagātīgas ziņas par latviešiem un pasaules kino vēsturi.
2018. gadā pēc Anšlava Eglīša romāna motīviem uzņemta filma “Homo novus” Annas Vidulejas režijā.
Ekspozīcijas izveide ir Krimuldas pagasta pašvaldības un Turaidas muzejrezervāta sadarbības rezultāts. Ekspozīcijas dizaina koncepciju izstrādā dizaina birojs “H2E”.
Projekts „Rakstnieks Anšlavs Eglītis Inciemā”, Nr. 19-04-AL32-A019.2202-000006, ar Rīgas rajona Lauku attīstības biedrības un Lauku atbalsta dienesta atbalstu tika realizēts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansētās Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.