Siguldā, Gaujas krastā durvis ver unikāla ekspozīcija Gaujas plostnieka stāsts, kas vēsta par Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautu senu arodu – koku pludināšanu. Te vienuviet iespējams iepazīties gan ar koku pludināšanas vēsturi, gan apskatīt īstu astes plosta mājiņu ar tās iedzīvi, kā arī pašam iemēģināt roku plostu siešanā un citās plostnieka arodam raksturīgās nodarbēs.
Ekspozīcija mājvietu radusi pašā Gaujas krastā, un tā iepazīstina ar plostnieku dzīvi uz upes pagājušā gadsimta vidū. Gauja jau izsenis bijusi viena no galvenajiem koku transportēšanas ceļiem Latvijā. “Upes līkumi sevī glabā ne vienu vien stāstu un vēstures liecību. Visstaltāko burukuģu masti savu ceļu no Vidzemes mežiem turpinājuši pa Gaujas straumi, līdz nokļuvuši Rīgas ostā,” koku pludināšanas vēsturē ļauj ieskatīties ekspozīcijas autors, plostnieks Māris Ansis Mitrevics, kurš pats vairākas vasaras pavadījis darbā uz upes.
Gaujas plostnieku amata prasmes 2018.gadā kā Latvijas dzīvā tradīcija ir iekļautas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, savukārt pērn tās nominētas iekļaušanai UNESCO sarakstā un 2022.gada 1.decembrī Marokā tika nolemts to iekļaut UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, tāpēc ekspozīcija kalpo par iespēju iepazīt vēsturi un tautas kultūrvēsturisko mantojumu.
Apmeklētāji aicināti arī iemēģināt roku senajā plostu siešanas tehnikā, pašiem sasienot miniatūru suvenīru plostiņu, tāpat iemēģināt plostnieka amata prasmes ‘pinčojot’, ‘kantējot’ un ‘bomējot’. Ekspozīcijas teritorijā iespējams iepazīties arī ar plostnieku darba rīkiem, kas tika izmantoti darbā koku pludināšanā pa Gauju. Lai labāk iepazītu plostnieku dzīves apstākļus, ekspozīcija veidota kā autentisks astes plosts, uz kura noritēja koku pludinātāju dzīve vairāku mēnešu garumā. Uz plosta esošajā plostnieku mājiņā iespējams noskatīties arī nelielu īsflilmu latviešu valodā par plostnieku dzīvi.
Projekts tapis, pateicoties biedrības “Ozollīči” un plostnieka Māra Anša Mitrevica iniciatīvai ar plašu partneru atbalstu. Savu artavu ekspozīcijas izveidē ieguldījuši SIA PATA, VAS Latvijas valsts meži, A/S Latvijas finieris , Siguldas novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds un citi.
LTV sižetu par Gaujas plostnieka stāstu iespējams noskatīties šeit.