Distance:
30.2 Km
Grūtības pakāpe: Vidēja
Ilgums:
  • 5-6h
  • 2-3h
Adrese:
  • Puķu iela 4, Sigulda
Lejuplādes:

Maršruts Sigulda - Murjāņi - Sigulda ir 30,2 km garš un aptver interesantus dabas objektus - Ziedleju klintis, Katlapu iezi, Lielo akmeni, Kubeseles dabas taku u.c. Maršruts piemērots aktīviem cilvēkiem, kas teritoriju starp Inčukalnu un Siguldu vēlas iepazīt no pavisam cita skatu punkta. 

Līdz Gaujas ciematam tas daļēji sakrīt ar vēsturisko Vidzemes šosejas vietu (saglabājušies nelieli, asfaltēti ceļa posmi) un šķērso blīvi apdzīvotas vietas, taču no minētā ciemata līdz Siguldai tas līkumo pa nomaļiem nacionālā parka mežiem, šķērsojot vairāku mazo upīšu dziļās gravas. Maršruts ietilpst Gaujas Nacionālajā parkā. To var veikt ar kājām vai ar apvidus divriteni.

Ieteicamais laiks maršruta veikšanai – aprīlis – oktobris. Īpaši ieteicams ievu ziedēšanas vai rudens lapu zelta laikā. Ja nav bieza sniega sega, to var veikt arī skaistā ziemas dienā. Te gan jāņem vērā, ka takas un meža ceļi netiek tīrīti.

Der zināt! Maršruta veikšanai nepieciešami piemēroti apvidus apavi (vai apvidus velosipēds) un karte “Rāmkalnu” – Siguldas posmā. Noderēs navigācijas ierīces. Pirms brauciena vērts ieiet “Rāmkalnu” informācijas punktā. Aiz Gaujas ciemata var “pazaudēt” vajadzīgo ceļu, jo dažviet ir noplēstas norādes. Katrs pats ir atbildīgs par drošību maršruta veikšanas laikā. Glābšanas dienesti: 112.

Papildus. Atbalstot I.Ziedoņa muzeja iniciatīvu, gar Gaujas labo krastu maršrutā “Lasīttaka” iespējams sastapt arī interaktīvos punktus. Karte ar interaktīvajiem punktiem šeit.

Pārgājienu takas mērķis ir nodrošināt veidu, kā I.Ziedoņa grāmatu piedzīvot dabā, popularizējot Ziedoņa paustās vērtības, veicināt lasītprasmi, kā arī sniegt mūsdienīgu un vērtīgu informāciju, esot ceļā. Grāmatu “Es, cilvēks, pasaulē” I. Ziedonis veidojis kā ģimenes enciklopēdiju, kurā var iepazīt tādas fundamentālas vērtības kā daba, kultūras mantojums, tā saglabāšanas nozīme, cilvēks, vēsture, Latvija, atbildība, attīstība, dzīvība, mīlestība.

Pastaigu takā sastopamas -vēstules- par tēmām putni, augi, bites, tautsaimniecība, ūdens dzīve, zivis, makšķerēšanu, Imanta Ziedoņa idejām un muzeju rakstījuši: vides pētnieks, gids Māris Olte, ornitologs, aktīvs Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Viesturs Ķerus, kultūras žurnāliste, bioloģijas studente Eva Johansone, Imanta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende, Latvijas Universitātes zinātnieks Egils Stalidzāns. Lasīttakās sastopami arī Imanta Ziedoņa citāti. “Lasīttaku” aicinātas iziet ģimenes ar bērniem, kā arī individuāli piedzīvojumu meklētāji.

Apskates objekti

Katlapu iezis
Ziedleju klintis
Lorupes ieleja
Ķeizarkrēsls un Ķeizarskats
Bobsleja un kamaniņu trase
Gaisa trošu ceļš (vagoniņš)
Birkas:
apļveida maršruti maršruti ar piknika vietām 10km un vairāk maršruti dabas maršruti laivošanas maršruti velo maršruti